Wymiana wiedzy, badania i praktyki dla studentów. Politechnika nawiązała współpracę z firmą Alstom

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Alstom i Politechnika Krakowska podpisały strategiczne porozumienie. Umowa, z której potencjalnie skorzysta nawet 10 tys. studentów rocznie, ułatwi współpracę w zakresie prowadzenia prac badawczych i zatrudniania absolwentów, a także promowania osiągnięć związanych z rozwojem nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym. Współpraca ma polegać na stałej wymianie wiedzy, doświadczeń i kompetencji w tym zakresie, a także na organizowaniu praktyk dla studentów chcących pogłębić swoją wiedzę o branży.

Firma Alstom, która jest światowym liderem rozwiązań technicznych w branży kolejowej, w ramach działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej będzie organizować na Politechnice Krakowskiej - na studiach wyższych, doktoranckich i podyplomowych - kształcenie związane z tematyką sterowania ruchem kolejowym. Eksperci Alstom będą uczestniczyć w wykładach otwartych, kołach dyskusyjnych i wspólnie z pracownikami PK prowadzić badania.

- Współpraca z Politechniką Krakowską pozwoli nam rozwijać kompetencje związane z projektowaniem i wdrażaniem systemów sterowania ruchem kolejowym u studentów i absolwentów studiów technicznych, informatycznych i inżynierskich. To fascynująca, niezwykle przyszłościowa i poszukiwana na rynku dziedzina wiedzy, niezbędna dla zrównoważonej mobilności, w której Alstom jest globalnym liderem. W Alstom łączymy ponad stuletnią tradycję z najnowszymi innowacjami i światowymi możliwościami rozwoju zawodowego i naukowego - podkreśla Adam Juretko, dyrektor zarządzający Alstom ZWUS.

Jak zwraca uwagę rektor Politechniki Krakowskiej, wspólne działania w obszarze dydaktycznym i naukowo-badawczym przyniosą korzyści obu stronom porozumienia.

- Dzięki lepszemu poznaniu potrzeb przedsiębiorstwa o globalnej marce będziemy mogli rozwijać i udoskonalać ofertę edukacyjną uczelni, zwłaszcza w obszarze kształcenia wykwalifikowanej kadry inżynierskiej dla branży kolejowej w ramach prowadzonej już na PK specjalności dualnej "inżynieria pojazdów szynowych". Możliwość realizacji staży czy praktyk studenckich w firmie Alstom to dla naszych studentów niepowtarzalna szansa na uczenie się od najlepszych. Z kolei współpraca naszych naukowców i ekspertów firmy da obu stronom możliwość wzajemnego wparcia merytorycznego i będzie szansą na realizację wspólnych projektów rozwojowych - mówi prof. Andrzej Białkiewicz, rektor PK.

W trwającym roku akademickim na ośmiu wydziałach Politechniki Krakowskiej i ponad 30 kierunkach studiów, z uwzględnieniem Wydziału Transportu Kolejowego, kształci się 14 tys. polskich i zagranicznych studentów i doktorantów, w tym 4,2 tys. nowo przyjętych na studia I i II stopnia.

Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? To mit

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie