Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki matur 2020. Małopolscy maturzyści najlepsi w Polsce. Egzamin dojrzałości w czasie pandemii zdali śpiewająco [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki matur. Absolwenci małopolskich liceów i techników okazali się najlepsi w skali kraju. Aż 78 proc. przystępujących do matury zdało ten egzamin. To jednak ok. 7 proc mniej niż w ubiegłym roku w naszym regionie. Najlepszy wynik w kraju osiągnęli absolwenci techników, a od małopolskich licealistów lepsi byli tylko absolwenci z woj. świętokrzyskiego.

FLESZ - Sprawdź, czy Twój powiat jest “czerwony”

Wyniki matur 2020. Jak poszło uczniom z Małopolski?

W naszym województwie aż 69 absolwentów techników zdało egzaminy, co jest najlepszym wynikiem w kraju. Prawo do poprawki we wrześniu ma 21 proc. maturzystów, którzy nie zdali tylko z jednego przedmiotu. Za Małopolską uplasowało się województwo opolskie (67 procent) oraz podlaskie i świętokrzyskie (po 63 procent). Najlepszy wynik w kraju okazał się jednak gorszy niż w ubiegłym roku w naszym regionie - niemal 78 proc.

Z wyników matury cieszy się Paweł Kucharczyk, dyrektor Zespołu Szkół łączności w Krakowie.
- W tym roku na pewno mieliśmy lepszy wynik niż w ubiegłym roku, kiedy trzy osoby nie zdały matury. Teraz na 354 absolwentów jedna nie zdała. Trudno nie być zadowolonym, choć zawsze mogłoby być lepiej. Biorąc jednak pod uwagę cały kontekst tegorocznej matury, czyli opóźnienie egzaminów i zdalne nauczanie, możemy mówić o sukcesie - mówi Paweł Kucharczyk.

Małopolscy licealiści na drugim miejscu
Jeśli chodzi o licealistów maturę w Małopolsce zdało 84 proc. absolwentów, co daje nam drugie miejsce, na równi z woj. podlaskim. O jeden punkt procentowy wyżej było woj. świętokrzyskie. W ubiegłym roku maturzyści z naszego regionu zdali egzamin dojrzałości jednak lepiej - na poziomie 89,5 proc.
Powody do zadowolenia mają m.in. licealiści z VIII LO w Krakowie. - W naszej placówce wszyscy maturzyści zdali. Nie przeanalizowaliśmy jeszcze dokładnie wszystkich wyników matur, ale ze wstępnych analiz wynika, że było lepiej niż w ubiegłym roku – mówi Anna Drwięga, wicedyrektor VIII LO w Krakowie.

Marcin Smolik, dyrektor CKE podając wyniki tegorocznych matur podkreślił, że po raz pierwszy w powojennej historii Polski egzamin odbył się nie w maju, a w czerwcu. - Po raz pierwszy nie było też egzaminów ustnych. Przygotowania do matury odbywały się w specyficznych warunkach. W ubiegłym roku mieliśmy strajk nauczycieli, a w tym z powodu koronawirusa musieliśmy przenieść nauką na tryb zdalny. To budziło nasze obawy jak egzamin wypadnie. Okazało się jednak, że maturzyści poradzili sobie naprawdę dobrze - mówił podczas konferencji prasowej Marcin Smolik.

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty
Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej podczas konferencji zapowiedział, że egzamin ósmoklasisty będzie w przyszłym roku przesunięty. - Był pod koniec kwietnia, będzie pod koniec maja - mówił Piontkowski. Szef MEN-u dodał, że przesunięte egzaminy ósmoklasistów nie będą miały w przyszłym roku wpływu na termin egzaminów maturalnych.
Dariusz Piątkowski wyjaśnił, że powodem przesunięcia terminu egzaminu były uwagi zgłaszane przez dyrektorów szkół. Szefowie podstawówek twierdzą, że, egzamin przeprowadzany w kwietniu sprawiał, iż ósmoklasiści przestawali się uczyć w dalszej części roku szkolnego.

Absolwenci szkół średnich wczoraj odebrali świadectwa dojrzałości. Wydawanie dokumentów odbywało się w pełnym reżimie sanitarnym. - Była dezynfekcja rąk, maseczki i pojedyncze wchodzenie do pokoju gdzie wydawaliśmy świadectwa – mówi Anna Drwięga, wicedyrektor VIII LO w Krakowie.
W tym roku abiturienci nie musieli przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki na początku września. Ten, który nie zdał więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska