Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów 2014. Podhale: Piotr Bąk - reaktywacja władzy

Tomasz Mateusiak
Nowym starostą tatrzańskim został wczoraj wybrany Piotr Bąk, lider Prawa i Sprawiedliwości w Zakopanem. Jego zastępcą...
Nowym starostą tatrzańskim został wczoraj wybrany Piotr Bąk, lider Prawa i Sprawiedliwości w Zakopanem. Jego zastępcą... Tomasz Mateusiak
Osiem lat temu odchodził w niesławie ze stanowiska burmistrza Zakopanego. Dziś Piotr Bąk został wybrany na nowego starostę tatrzańskiego.

To już pewne! Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę w powiecie tatrzańskim. Dwa tygodnie po I turze wyborów samorządowych, w której górale wybrali radnych powiatu tatrzańskiego, wreszcie poznaliśmy nazwisko nowego starosty. Został nim Piotr Bąk, który zastąpi na tym stanowisku rządzącego w powiecie przez ostatnich 15 lat Andrzeja Gąsienicę Makowskiego.

Bąk: czystki nie będzie
Ma 58 lat, z wykształcenia jest geodetą, a swe ogromne doświadczenie jako samorządowiec zdobywał na stanowisku burmistrza Zakopanego (wcześniej jako wiceburmistrza), a przez ostatnie 4 lata także radnego powiatowego. Oto dossier nowego starosty tatrzańskiego Piotra Bąka - lidera Prawa i Sprawiedliwości w Zakopanem.

W czasie głosowania na sesji kontrkandydatem dla Bąka był wicestarosta kadencji 2010-2014 Andrzej Skupień, popierany przez "Jedność Tatrzańską" (już samo wystawienie tej kandydatury zamiast Andrzeja Gąsienicy Makowskiego było małą sensacją). W tajnym głosowaniu wzięło udział 19 nowo wybranych radnych: 11 wskazało na Bąka, 6 poparło Skupnia, a 2 wstrzymało się od głosu.

- Jestem bardzo wdzięczny za okazane mi zaufanie - mówił zaraz po wyborze Piotr Bąk. - Po tym jak 8 lat temu przestałem być burmistrzem Zakopanego, miałem nie angażować się już w życie samorządu. Decyzją wyborców stało się jednak inaczej i zostałem poproszony o kierowanie powiatem. Misję tę traktuję jako służbę.

Nowy starosta zapewnił też, że nie będzie robił rewolucji w starostwie. - Cele strategiczne powiatu zostaną podtrzymane - mówi Bąk. - Musimy jednak szybko naprawić to, co w pracy powiatu szwankuje. Chodzi mi tu głównie o pracę wydziałów budownictwa i geodezji. Nie może być tak jak dotychczas, że mieszkańcy czekają po 3-4 godziny na korytarzu na jakieś zaświadczenie. Bez jakichś roszad personalnych czy organizacyjnych zapewne się więc nie obędzie. O wielkich czystkach w urzędzie nie ma jednak mowy.

Ktoś powinien się bać?
Czy te zapewnienia okażą się prawdą? Dziś trudno ocenić. Piotr Bąk obejmując stanowisko dziękował odchodzącemu staroście Andrzejowi Gąsienicy Makowskiemu (oraz jego ekipie) za pracę dla starostwa przez ostatnich 15 lat. Nowy szef powiatu będzie się musiał jednak przyjrzeć pracy podległych starostwu agencji (np. szpitalowi powiatowemu, Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury czy Powiatowemu Urzędowi Pracy), w których dziś na kluczowych stanowiskach pracują ludzie Gąsienicy Makowskiego lub wręcz jego rodzina (TARPiK prowadzi zięć byłego starosty). Dopiero z czasem okaże się więc czy "nowa miotła" nie będzie chciała otoczyć się we wspomnianych instytucjach swoimi ludźmi.

Zacharko wicestarostą
Na razie Bąk będzie miał silne oparcie w samym starostwie. Wczoraj jego zastępcą wybrany został także związany z PiS Jerzy Zacharko (były przewodniczący rady Zakopanego, a także wiceburmistrz miasta pod Giewontem w czasie gdy burmistrzem był właśnie Bąk). Jego kandydaturę poparło 13 radnych. Poza wspomnianymi dwoma do 5-osobowego zarządu starostwa weszli też Andrzej Pietrzyk (działacz kulturalny z Bukowiny Tatrzańskiej), Andrzej Gut Kantek (wieloletni radny powiatowy z Poronina, z którego ugrupowaniem "Tatrzańskie Przymierze" PiS zawarło koalicję) i Jerzy Laszczyk (działacz PiS z Kościeliska, przez wiele lat pełniący funkcje prezesa Polskich Kolei Linowych).

Ogromną niespodzianką można natomiast nazwać decyzję dotyczącą obsady funkcji przewodniczącego rady powiatu. Został nim Edward Tybor z Jurgowa. To o tyle dziwne, że Tybor (przewodniczący w poprzedniej kadencji) jest członkiem "Jedności Tatrzańskiej", czyli ugrupowania odchodzącego starosty Andrzeja Gąsienicy Makowskiego. Jego nominację poparło 18 z 19 radnych (tylko jeden był przeciw). Zdaniem komentatorów fakt, że ekipa PiS wystawiła kandydaturę Tybora na przewodniczącego, oznacza chęć powyborczego pojednania z opozycją, z którą nowy zarząd starostwa będzie musiał współpracować.

Makowski będzie patrzył

- Chcę współpracować z każdym - mówi Andrzej Gąsienica Makowski, były starosta, a dziś radny powiatowy i naturalny lider opozycji. - Przyszedł dla mnie czas odpoczynku, bo nie będę musiał się już tak bardzo poświęcać pracy społecznej jak dotychczas, ale dalej zamierzam dbać o powiat - moje dziecko.

Wyniki wyborów 2014. Powyborcza mapa Małopolski. Komu wyborcy zaufali, komu podziękowali

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska