Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyprzedź udar mózgu. Kluczowy jest CZAS. Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
Wśród najczęstszych przyczyn udarów lekarze wymieniają miażdżycę, czyli tworzenie się płytek lipidowych na ścianie naczyń krwionośnych oraz wysokie ciśnienie krwi. Ryzyko choroby zwiększa także wysoki poziom cholesterolu, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca, migreny z aurą, bezdech senny, chroniczny stres czy choroby serca.
Wśród najczęstszych przyczyn udarów lekarze wymieniają miażdżycę, czyli tworzenie się płytek lipidowych na ścianie naczyń krwionośnych oraz wysokie ciśnienie krwi. Ryzyko choroby zwiększa także wysoki poziom cholesterolu, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca, migreny z aurą, bezdech senny, chroniczny stres czy choroby serca. Fot. 123 RF
Udar może dotknąć każdego z nas. Zazwyczaj nie poprzedza go żaden sygnał ostrzegawczy. Tylko szybka reakcja na pierwsze objawy choroby daje szansę na zmniejszenie uszkodzenia mózgu i uniknięcie niepełnosprawności.

Udar to niewydolność krążenia krwi, która wpływa na część obszaru mózgu i powoduje śmierć komórek nerwowych. U większość pacjentów nie poprzedza go żaden sygnał ostrzegawczy. Ok. 80 proc. przypadków to udary niedokrwienne, w przypadku których dochodzi do zamknięcia tętnicy i ograniczenia dopływu krwi do mózgu. Choroba może być spowodowana także krwotokiem śródmózgowym lub podpajęczynówkowym (udar krwotoczny) albo zakrzepicą zatok żylnych mózgowia (udar żylny).

Każdego roku udar dotyka ponad milion mieszkańców Europy. W Polsce rocznie choruje ok. 70 tys. osób. Od 2007 r. w naszym kraju pod opiekę medyków z udarem niedokrwiennym częściej trafiają mężczyźni. W efekcie przedwczesnych śmierci spowodowanych udarami, rośnie także suma utraconych przez panów lat życia.

Wśród najczęstszych przyczyn udarów lekarze wymieniają miażdżycę, czyli tworzenie się płytek lipidowych na ścianie naczyń krwionośnych oraz wysokie ciśnienie krwi. Ryzyko choroby zwiększa także wysoki poziom cholesterolu, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca, migreny z aurą, bezdech senny, chroniczny stres czy choroby serca. Szczególnie niebezpieczne jest migotanie przedsionków – forma arytmii serca. Powoduje ono bowiem zastój krwi w sercu i tworzenie się skrzepów. Jeśli przemieszczą się one do tętnic mózgu, mogą spowodować udar.

W przypadku pacjenta z podejrzeniem udaru mózgu liczy się czas. Tylko szybka reakcja na pierwsze objawy choroby daje bowiem szansę na zmniejszenie uszkodzenia mózgu i uniknięcie niepełnosprawności. W rozpoznaniu udaru pomaga prosty test:

  • Ciężka noga lub ręka – niedowład lub porażenie połowicze kończyn górnych lub dolnych;
  • Zaburzenia widzenia;
  • Asymetria twarzy, niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie;
  • Spowolniona mowa, mowa bełkotliwa, niezrozumiała, afazja.

Jeśli zaobserwujesz u siebie lub kogoś innego którykolwiek z tych symptomów, nie czekaj aż objawy ustaną i wezwij pogotowie. Kiedy komórki nerwowe są pozbawione tlenu, umierają i nigdy się nie zregenerują. A konsekwencje udaru zależą od tego, jak rozległy obszar mózgu zostanie nim objęty.

Zadbaj o zdrowy mózg

Większości udarów można zapobiec dzięki zmianom codziennych nawyków. Ogranicz alkohol i rzuć palenie. Papierosy przyczyniają się do powstawania miażdżycy, nikotyna podnosi ciśnienie krwi, a tlenek węgla obecny w dymie papierosowym zmniejsza ilość tlenu docierającego do mózgu. Pamiętaj o codziennej dawce aktywności fizycznej i zdrowej diecie. Ogranicz sól, jedz dużo owoców, warzyw, orzechów, nasion, produktów pełnoziarnistych i bogatych w potas. W stworzeniu smacznego i zbilansowanego menu pomoże ci bezpłatny portal diety.nfz.gov.pl. Znajdziesz tam jadłospisy oparte o dietę DASH, która zapobiega nadciśnieniu.

Klucz do profilaktyki udarów to także kontrola ciśnienia krwi, poziomu lipidów, glukozy, a w przypadku pacjentów z chorobami serca – właściwa terapia tych schorzeń, pod kontrolą lekarza. Chorzy obciążeni ryzykiem udaru, w wieku 40-65 lat, mogą skorzystać ze specjalnego programu profilaktyki udarów. W Małopolsce realizuje go Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Środa z Profilaktyką w internecie

Profilaktyce udarów jest poświęcona kolejna odsłona cyklu Środa z Profilaktyką. Materiały edukacyjne dla pacjentów można znaleźć na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl oraz na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska