Nasza Loteria

"Wyszukaj klasyka" - rusza cykl spotkań opowiadających o pisarzach związanych z Krakowem

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
10 czerwca Ludwik Jerzy Kern będzie bohaterem pierwszego spotkania w ramach nowego cyklu „Wyszukaj klasyka”, w którym Krakowskie Biuro Festiwalowe zamierza przybliżyć sylwetki wybranych XIX- i XX-wiecznych autorów i autorek związanych z Krakowem. O twórczości patrona przyznawanej w naszym mieście Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego opowie Barbara Gawryluk w rozmowie z Marcinem Wilkiem. Organizatorzy zapraszają na transmisję online na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku.

FLESZ - Przed nami rekordowa waloryzacja emerytur

od 16 lat

Urodził się w Łodzi, gdzie zdał maturę i debiutował jako poeta w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym”, ale to z Krakowem związał większość swojego życia. Do miasta pod Wawelem przedostał się – jak wielu ludzi pióra – po upadku powstania warszawskiego. Przez ponad pięćdziesiąt lat współpracował z powstałym tu tygodnikiem „Przekrój”, stając się jednym z jego flagowych autorów. Błyskotliwe, zarażające dobrym nastrojem i przepełnione absurdem wiersze do dziś są przedrukowywane na ostatniej stronie pisma.

Kern zasłynął również jako autor książek dla dzieci, w tym cyklu o psie Ferdynandzie, który marzy o byciu człowiekiem (a swoje marzenia spełnia głównie we śnie), czy opowieści o porcelanowym słoniu Dominiku ("Proszę słonia"). Od lat 60. do 90. ubiegłego stulecia współtworzył programy satyryczne dla publicznej telewizji ("Kernalia", "Kuchenny walc", "Porachunki małżeńskie").

Przyznawana w Krakowie w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego od 2016 roku nosi imię bohatera książki Kerna.

Spotkanie o Ludwiku Jerzym Kernie będzie pierwszym z serii ośmiu wydarzeń pod hasłem „Wyszukaj Klasyka”. Będzie to cykl wirtualnych rozmów o mniej lub bardziej zapomnianych, nietuzinkowych postaciach polskiej literatury XIX- i XX-wiecznej związanych z Krakowem. Spotkania poprowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz, kurator programów literackich.

- Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przybliżając sylwetki autorów i autorek dawno niewznawianych tytułów, wybijających się ponad czasy, w których powstały. Przecieramy szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty. Na kolejnych spotkaniach cyklu będziemy gość ekspertów i ekspertki, ale także bliskich, przyjaciół i przyjaciółki naszych bohaterów i bohaterek - zapowiada Mieszko Hajkowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

PROGRAM SPOTKAŃ:

  • 10 czerwca 2020, godz. 18.00 | Ludwik Jerzy Kern
  • 24 czerwca 2020, godz. 18.00 | Dagny Juel Przybyszewska
  • 8 lipca 2020, godz. 18.00 | Roman Ingarden
  • 22 lipca 2020, godz. 18.00 | Aniela Gruszecka
  • 12 sierpnia 2020, godz. 18.00 | Zygmunt Nowakowski
  • 9 września 2020, godz. 18.00 | Ewa Szelburg-Zarembina
  • 14 października 2020, godz. 18.00 | Anna Świrszczyńska
  • 10 listopada 2020, godz. 18.00 | Henryk Vogler

Spotkania będą się odbywać w formie internetowej transmisji na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku, ale jeśli zmieniająca się sytuacja epidemiczna na to pozwoli – także na żywo. Nagrania odbędą się w krakowskich księgarniach i antykwariatach oraz w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska