FLESZ - Przed nami rekordowa waloryzacja emerytur

Urodził się w Łodzi, gdzie zdał maturę i debiutował jako poeta w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym”, ale to z Krakowem związał większość swojego życia. Do miasta pod Wawelem przedostał się – jak wielu ludzi pióra – po upadku powstania warszawskiego. Przez ponad pięćdziesiąt lat współpracował z powstałym tu tygodnikiem „Przekrój”, stając się jednym z jego flagowych autorów. Błyskotliwe, zarażające dobrym nastrojem i przepełnione absurdem wiersze do dziś są przedrukowywane na ostatniej stronie pisma.
Kern zasłynął również jako autor książek dla dzieci, w tym cyklu o psie Ferdynandzie, który marzy o byciu człowiekiem (a swoje marzenia spełnia głównie we śnie), czy opowieści o porcelanowym słoniu Dominiku ("Proszę słonia"). Od lat 60. do 90. ubiegłego stulecia współtworzył programy satyryczne dla publicznej telewizji ("Kernalia", "Kuchenny walc", "Porachunki małżeńskie").
Przyznawana w Krakowie w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego od 2016 roku nosi imię bohatera książki Kerna.
Spotkanie o Ludwiku Jerzym Kernie będzie pierwszym z serii ośmiu wydarzeń pod hasłem „Wyszukaj Klasyka”. Będzie to cykl wirtualnych rozmów o mniej lub bardziej zapomnianych, nietuzinkowych postaciach polskiej literatury XIX- i XX-wiecznej związanych z Krakowem. Spotkania poprowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz, kurator programów literackich.
- Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przybliżając sylwetki autorów i autorek dawno niewznawianych tytułów, wybijających się ponad czasy, w których powstały. Przecieramy szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty. Na kolejnych spotkaniach cyklu będziemy gość ekspertów i ekspertki, ale także bliskich, przyjaciół i przyjaciółki naszych bohaterów i bohaterek - zapowiada Mieszko Hajkowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
PROGRAM SPOTKAŃ:
- 10 czerwca 2020, godz. 18.00 | Ludwik Jerzy Kern
- 24 czerwca 2020, godz. 18.00 | Dagny Juel Przybyszewska
- 8 lipca 2020, godz. 18.00 | Roman Ingarden
- 22 lipca 2020, godz. 18.00 | Aniela Gruszecka
- 12 sierpnia 2020, godz. 18.00 | Zygmunt Nowakowski
- 9 września 2020, godz. 18.00 | Ewa Szelburg-Zarembina
- 14 października 2020, godz. 18.00 | Anna Świrszczyńska
- 10 listopada 2020, godz. 18.00 | Henryk Vogler
Spotkania będą się odbywać w formie internetowej transmisji na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku, ale jeśli zmieniająca się sytuacja epidemiczna na to pozwoli – także na żywo. Nagrania odbędą się w krakowskich księgarniach i antykwariatach oraz w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
- Najmodniejsze fryzury damskie w 2023 r. Prawdziwe hity!
- Tak wyglądał Kraków zaledwie 12 lat temu. Takie życie już nie wróci... [ZDJĘCIA]
- Co wkurza kierowców?
- Tłumy w Energylandii. Zabawa w nowej rzeczywistości! [FOTO]
- Tak karmią w krakowskich szpitalach [ZDJĘCIA OD PACJENTÓW]
- Ile zarabiają pracownicy służby zdrowia? LISTA PŁAC