Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wytyczyli trasę, dzięki której turyści poczują atomowe zagrożenie w schronie w Nowej Hucie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Muzeum PRL
Muzeum PRL przygotowało już projekt trasy turystycznej pt. „Podziemna Nowa Huta”. W przyszłym roku ma rozpocząć się budowanie atrakcji, która ma stać się częścią muzeum. Współtwórczyniami projektu są Katarzyna Zarzycka - autorka scenariusza, i Inga Olszańska - autorka aranżacji.

- Postanowiliśmy skorzystać z wymyślonej w latach pięćdziesiątych w USA, a w Polsce stosowanej dopiero od niedawna, metody interpretacji dziedzictwa. Polega ona nie tylko na udzielaniu informacji, prezentacji, ale na postawieniu dodatkowych pytań, pozwoleniu odbiorcom, aby przefiltrowali opowieść przez własne doświadczenia - tłumaczyła Katarzyna Zarzycka.

Projekt zakłada nie tylko wyposażenie schronów i opowiedzenie w nich o zimnej wojnie i budownictwie ochronnym, ale także elementy pozwalające spojrzeć na tę historię z szerszej perspektywy, poszerzającej grono zwiedzających o inne niż tylko pasjonaci budownictwa militarnego grupy zwiedzających.

Centrum trasy znajdzie się na os. Szkolnym 22. Można tam będzie obejrzeć dwuczęściową wystawę „Schrony w Nowej Hucie - duch miejsca, duch czasu”, poświęconą dzielnicy i zimnej wojnie. Będzie ją można zwiedzać w grupach i indywidualnie, samodzielnie lub z przewodnikiem. Jej dopełnienie będzie stanowił schron znajdujący się pod tym budynkiem, w który zwiedzający będą mogli choć przez chwilę poczuć emocje towarzyszące stanowi zagrożenia. Pozostałe lokalizacje będzie już można odwiedzić tylko z przewodnikiem.

Kolejne schrony zwiedzimy na os. Szkolnym 37 (ta część ekspozycji będzie nosiła tytuł „Schron - jak to działa?” i będzie opowiadała o najciekawszych schronach na świecie oraz konstrukcji schronu, na os. Szkolnym 9 (opowieść „Wokół atomu” ma składać się z dwóch części: „Atom: wróg… czy przyjaciel?” i „Era nuklearna w popkulturze”) oraz na os. Krakowiaków 43 (ten element trasy ma nosić tytuł „Kruchy pokój, kruche bezpieczeństwo” i składać się z czterech części: „Tryb awaryjny”, „Obrona ludności”, „Lamus historii” oraz „Nowa Huta - fakty i mity”).

Choć pokazywane obiekty znajdują się na dwóch osiedlach: Szkolnym i Krakowiaków, to trasy przejścia z przewodnikami pomiędzy nimi zostaną wytyczone tak, aby turyści zobaczyli najważniejsze miejsca na terenie dzielnicy, m.in. plac Centralny, aleję Róż, Arkę Pana, czy Teatr Ludowy.

Doczekaliśmy się! Święta Bożego Narodzenia już blisko. Internauci, jak co roku, żartują ze świątecznej atmosfery. Jakie memy i demotywatory stworzyli? Zobacz zabawne obrazki!

Boże Narodzenie z przymrużeniem oka, czyli memy o świętach [...

WIDEO: Mówimy po krakosku

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska