Świętowanie jubileuszu X LO rozpoczęło już rok temu. 13 października 2022 r., w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, której imię nosi szkoła, młodzież przygotowała liczne projekty związane z kulturą epoki oświecenia i czasami wczesnego PRL-u, ponieważ historia "Dziesiątki" sięga roku 1953, gdy naukę w trzech oddziałach podjęły 132 uczennice.
Szkoła rozwijała się szybko i prężnie, choć początkowo bez własnej siedziby. Rok szkolny 1963/64, już w nowym, przestronnym budynku przy ulicy Wróblewskiego 8, zainaugurowało 850 uczennic w 22 oddziałach. Niebawem X LO zasłynęło w krakowskim środowisku z eksperymentalnych programów nauczania języka francuskiego i jako pierwsze w naszym mieście organizowało międzynarodowe wymiany z Francją i Belgią.
Dobiegający końca rok jubileuszowy X LO był czasem wielu spotkań młodzieży i nauczycieli ze znanymi ludźmi kultury, sztuki, nauki i sportu, którzy przed laty kształcili się w tej szkole. Zwieńczeniem obchodów 70-lecia i okazją do wspomnień będzie uroczysta gala jubileuszowa, która odbędzie się w czwartek, 12 października, w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33. Początek - o godzinie 11.
W programie gali znalazły się:
- uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych
- "Moja X-ka: otwarcie na przygodę z nauką" - wykład dr. hab. n. med. Piotra Musiałka, prof. UJ, absolwenta liceum
- projekcja filmu jubileuszowego pt. "Dziesiątka - to MY"
- wręczenie nagród i oznaczeń nauczycielom
- recital absolwentki Basi Giewont oraz występ zaprzyjaźnionego chóru rozrywkowego Jaszczury, działającego pod egidą Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana.
Drugi dzień obchodów jubileuszu - piątek, 13 października - będzie przebiegał pod hasłem" "Niech wrócą wspomnienia... - uczniowie Dziesiątki Absolwentom". Wspólne popołudnie otworzy o godz. 14 uroczysta msza św. w Bazylice św. Floriana. O godz. 15.30 rozpocznie się natomiast spotkanie uczniów, absolwentów i nauczycieli w murach szkoły przy ul. Zygmunta Wróblewskiego 8.
Podczas tego spotkania zaplanowano m.in.: spotkanie z absolwentkami z 1957 r. (pierwsza matura w X LO), projekcję filmu o szkole, spektakl pt. "Duch dziejów" w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej "Nietutejsi", pokazy szkolnej drużyny pierwszej pomocy
rozgrywki sportowe z udziałem absolwentów. Obchody uświetnią również dwie wystawy: Jubileuszowa Galeria Dziesiątki, czyli ekspozycja prac plastycznych uczniów i absolwentów oraz prezentacja kronik szkolnych i okolicznościowych publikacji. W godz. 17.30-19 tego dnia odbędą się spotkania absolwentów szkoły w salach lekcyjnych.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: x-lokrakow.edupage.org.
- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
