Piotr Rąpalski z Gazety Krakowskiej zwyciężył w kategorii NEWS za ujawnienie, jak w magistracie, dzięki znajomościom i przy poparciu prezydenta miasta, łatwiej jest robić biznes.
Statuetkę w kategorii DZIENNIKARZ LOKALNY odebrali Małgorzata Mrowiec i Arkadiusz Maciejowski z Dziennika Polskiego za opisanie rodzinno-towarzyskiego układu, który w zadziwiający sposób przejmował kontrolę nad lokalami użytkowymi i mieszkaniami komunalnymi.
Nasi dziennikarze Arkadiusz Maciejowski, Piotr Ogórek i Artur Drożdżak zwyciężyli również w kategorii MATERIAŁ INTERNETOWY za pokazanie brutalnych walk w oku kamery, które miały przygotowywać pseudokibiców do walk z policją. Łukasz Gazur otrzymał z kolei nagrodę w kategorii DZIENNIKARZ KULTURALNY za niestrudzone podążanie za scenariuszem, pisanym przez życie oraz politykę, która dotyczy Teatru Starego.
Grand Prix tegorocznej nagrody i 5000 złotych otrzymała natomiast Anna Goc z Tygodnika Powszechnego - dziennikarka wielokrotnie nagradzana także w ubiegłych latach w różnych kategoriach. W tym roku zachwyciła członków kapituły reportażem „Laleczka się nie boi”. Anna Goc oprócz Grand Prix zwyciężyła w kategorii reportaż prasowy za pokazanie bezduszności lekarzy w kontakcie z pacjentkami, za ujawnienie patologii systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz unikalną formę tekstu.
Pozostali laureaci XV Nagrody Dziennikarzy Małopolski:
Kategoria PUBLICYSTYKA: Anna Śmigulec z Gazety Wyborczej za mądry tekst i publiczną dyskusję po nim, które trwale wpisały się w historię debaty o traktowaniu kobiet.
Kategoria DZIENNIKARSTWO INTERWENCYJNE: Paweł Figurski z Gazety Wyborczej za odkrycie i konsekwentne drążenie bulwersującej sprawy, która miała nie ujrzeć światła dziennego.
Kategoria WYWIAD: Emilia Padoł z Onetu za unikatową umiejętność wykorzystania energii, jaką dostarcza spotkanie dwojga ludzi.
Kategoria DZIENNIKARZ SPECJALISTYCZNY: Monika Szubrycht z Interii za stworzenie raportu, który opisuje jak traktować ludzi, którzy myślą, że już zniknęli.
Kategoria FOTOREPORTER: Tadeusz Koniarz za genialne zdjęcia, ale też szlachetny i wzruszający cel jaki przyświecał reporterowi.
Kategoria REPORTAŻ PRASOWY: statuetkę otrzymała Anna Goc z Tygodnika Powszechnego.
Kategoria MATERIAŁ RADIOWY statuetkę odebrali przedstawiciele redakcji Faktów RMF za akcję „Biało-czerwona sztafeta RMF", która pokazała, że można łączyć w chwili kiedy większość z nas jest podzielona.
Kategoria MATERIAŁ TELEWIZYJNY IM. JANA ROJKA: Anna Barańska-Całek oraz Michał Fuja z TVN za rekonstrukcję ostatnich chwil życia zamordowanej 17-nastolatki, opisanie udziału funkcjonariuszy w zbrodni.
Wyróżnienie specjalne kapituły za serię publikacji, które wstrząsnęły Żandarmerią Wojskową, za opisanie bulwersujących przypadków molestowania i mobbingu, za ujawnienie patologii w polskiej armii, za skutek tych publikacji, jakim było odsunięcie szefa krakowskiej jednostki Żandarmerii Wojskowej otrzymali Edyta Żemła, Paweł Ławiński i Marcin Wyrwał z Onetu.
Nagrodę w kategorii OSOBOWOŚĆ MEDIALNA otrzymał w tym roku 5-letni Arek - bohater bloga http://nakolkach.com, który zawstydził w ubiegłym roku pełnosprawnych turystów i samodzielnie dojechał na wózku inwalidzkim do Morskiego Oka.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto