XXII Ogólnopolskie Dni Owada będą się odbywać w budynku Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (al. 29 Listopada 46) – w piątek, sobotę i niedzielę w godz. 10–16. Do udziału w nich organizatorzy zapraszają całe rodziny. Wstęp jest wolny.
Wydarzenie to co roku przyciąga tłumy krakowian i turystów. W jego trakcie prezentowane będą kolekcje żywych owadów krajowych i egzotycznych – owadów wodnych, koprofagów, owadów spożywczych, a także roślin i zwierząt owadożernych. Ponadto zaplanowano pokaz żywych motyli czy prezentacje uli. Będzie też można podziwiać owadzie witraże i obejrzeć różne preparaty pod mikroskopem.
Podczas Dni Owada nie zabraknie również wystawy fotografii o tematyce entomologicznej czy seansów filmów entomologicznych. Najmłodsi też nie będą się nudzić, ponieważ zaplanowano dla nich liczne atrakcje: zabawy i zajęcia plastyczne, grę terenową czy warsztaty tworzenia domków dla owadów (ekohoteli). Przez cały czas będzie się także odbywać kiermasz produktów pszczelich i sprzętu pszczelarskiego czy biżuterii o tematyce entomologicznej.
Wykłady popularnonaukowe dla dzieci
W piątek 24 maja, w Auli Centrum Kongresowego (Wydział Leśny, parter, al. 29 Listopada 46) odbywać się będą wykłady popularnonaukowe dla dzieci. Oto ich harmonogram (zapisy grup zorganizowanych na wykłady: [email protected]):
- 10:30–10:50 – „Owady piękne i różnorodne”, prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiech;
- 10:55–11:25 – „Co się dzieje w kupie”, dr hab. Andrzej Górz;
- 11:30–12:00 – „Roślinni drapieżnicy, dr Piotr Stolarczyk;
- 12:05–12:35 – „Nieoczywiste piękno”, dr inż. Marta Olczyk;
- 12:40–12:55 – „Imperium na biurku, czyli mrówki jako zwierzęta domowe”, Oskar Fryźlewicz;
- 13:00–13:15 „Poskromić bestie, czyli hodowla straszyków”, inż. Michał Tomczyk;
- 13:20–13:35 – „Co w trawie piszczy, czyli jak questy zbliżają nas do Natury”, Krzysztof Florys Questy Wyprawy Odkrywców & Fundacja Mapa Pasji.
Zbudujmy domek dla owadów
Wykłady to nie wszystko. W piątek, sobotę i niedzielę zaplanowano również warsztaty (zapisy: [email protected] lub sms na numer 516 549 361). Oto ich harmonogram:
- warsztaty z produkcji domków dla owadów – sobota 25 maja w godz. 11–11:30, niedziela 26 maja w godz. 10:30–11 (Wydział Leśny, al. 29 Listopada 46, parter, sala 0.33);
- warsztaty „Na łowy – odłówmy pospolite gatunki mrówek” – piątek, sobota i niedziela w następujących godzinach: I grupa od 11:00 do 12:00, II grupa od 13:00 do 14:00 (Wydział Leśny, al. 29 Listopada 46, parter, sala 0.16).
Więcej informacji można znaleźć na stronie dniowada.urk.edu.pl.

