Nasza Loteria

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Trener reprezentacji Polski też przyjechał do Krakowa ZDJĘCIA

Tomasz Bochenek
Tomasz Bochenek
Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał wojewódzki w Małopolsce (Kraków, 23-24 maja 2022 r.)
Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał wojewódzki w Małopolsce (Kraków, 23-24 maja 2022 r.) Tomasz Bochenek
- Trzeba powiedzieć konkretnie: Zakopane zawojowało Kraków! Zakopiańczycy grali absolutnie rewelacyjnie. Zaczynam się martwić o narciarstwo, bo jak w Zakopanem będą grali w piłkę, to kto będzie na nartach jeździł? - uśmiechał się Marek Motyka, były reprezentant Polski, na zakończenie małopolskiego finału XXII turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku.
Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Trener reprezentacji Polski też przyjechał do Krakowa ZDJĘCIA

Dwudniowa impreza odbyła się w kompleksie sportowym na nowohuckich Suchych Stawach. Byli tacy, którzy od początku walczyli o zwycięstwo – i możliwość zagrania 14 czerwca na PGE Narodowym. Jednak dla wielu zespołów już sam udział w finale wojewódzkim był wielką sprawą.

- Wyjechałyśmy o 5.30, po drodze zabierałyśmy jeszcze drużynę z Leśnicy – relacjonowała Magdalena Dunajczan-Dolata, nauczycielka ze szkoły w Niedzicy. - Dziewczyny bardzo przeżywały to, że się tutaj znalazły. Ja uważam, że każdy udział w zawodach jest jak 20 lekcji wuefu. Kiedy trafiamy na drużyny lepsze, tak jak tutaj, to dzieci widzą, że trzeba ćwiczyć, trzeba się angażować. Ja im tłumaczę, że z lepszym zespołem możemy przegrać, ale walczymy do końca, nie zniechęcamy się. I przede wszystkim dobrze się bawimy.

O pozytywny nastrój uczestników świetnie dbał DJ Ucho, czyli Dariusz Ślęzak. W rozgrzewaniu publiki doświadczenie ma ogromne, to m.in. wodzirej z konkursów skoków narciarskich w Zakopanem. W Krakowie całe dwa dni był na posterunku, sypał żartami, z ekscytacją komentował wydarzenia podczas najważniejszych meczów.

Jedynie na chwilę, pod koniec poniedziałkowego otwarcia imprezy, DJ Ucho zrobił się tak serio poważny.

- Wolelibyśmy, żebyś była obywatelką wolnego kraju… - te słowa były skierowane do dziewczynki owiniętej ukraińską flagą. Przyjechała z Niedzicy – ją, jej mamę i siostrę właśnie tam z Zaporoża wygnała wojna. Ania w przeddzień turnieju skończyła 11 lat. Z tej okazji opiekunki grupy odśpiewały na boisku „Sto lat”, wręczyły jej piłkarskie buty i getry. Bo z Ukrainy zabrała tylko koszulkę swojego klubu, Metałurha Zaporoże – i w tej koszulce zagrała w Pucharze Tymbarku.

Magdalena Dunajczan-Dolata do Krakowa z Niedzicy przyjechała także we wtorek, z młodszymi dziewczętami. Z kolei w oba turniejowe dni kursy na trasie Zakopane – Kraków – Zakopane zaliczył Adam Gubała. Trener, który po poniedziałkowym półfinale tak mówił do chłopców z drużyny U-12:

- Został ostatni skręt na Warszawę, na Narodowy! Tam, gdzie marzycie, żeby zagrać!

Pół godziny później była euforia, bo piłkarze z zakopiańskiej SP 2 pokonali reprezentację krakowskiej SP 130. A następnego dnia młodsza grupa Gubały – do lat 8 – też okazała się najlepszą. Teraz już wiecie, dlaczego Marek Motyka zaczyna się martwić o przyszłość polskiego narciarstwa…

Przyszłości polskiej piłki przyjechał do Krakowa przypilnować selekcjoner reprezentacji Polski do lat 16. Marcin Włodarski. I wytłumaczył nam, dlaczego z punktu widzenia jego roboty wypatrywanie talentów wśród 12-, czy nawet 10-latków ma sens.

- Wbrew pozorom, nie jest tak daleko tym chłopcom do reprezentacji Polski. Rocznik 2009, który w ubiegłym tygodniu był na wiosennym zgrupowaniu Akademii Młodych Orłów, już za rok będzie reprezentacją U-15. Rocznik 2010, czyli występujący w tej edycji turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku, będzie już na letniej AMO, czyli na preselekcyjnych zgrupowaniach reprezentacji Polski – wyjaśnił Włodarski.

Dodał: - Talenty rodzą się wszędzie – w mniejszych miejscowościach, w dużych miastach. Tutaj mamy zarówno drużyny klubowe, jak i zespoły szkolne. Wszyscy są, że tak powiem, w jednym miejscu, dlatego jesteśmy obecni na tych turniejach, jest nam łatwiej zaobserwować chłopców w rywalizacji z rówieśnikami z różnych miejscowości, porównać potencjał. Ta edycja turnieju jest szóstą, na której jestem. Naprawdę fajnie jest przyjechać, zobaczyć jak te dzieci się cieszą, kiedy strzelają bramki. Bo u nich jest jeszcze taka naturalna radość, zupełnie inna niż w starszych kategoriach wiekowych.

- Za moich czasów jeszcze nie było takich turniejów – nie kryła Agnieszka Karcz, reprezentantka Polski w latach 2000-2005. Na wojewódzki finał Pucharu Tymbarku przyjechała z chłopięcymi drużynami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie. - Niektóre dzieci grają w klubach, inne nie, więc dla nich to tym bardziej szansa, żeby zobaczyć, jak wygląda taki duży turniej. Dla wszystkich to okazja, żeby mogły się pobawić i czegoś nauczyć. Od samego rana słyszeliśmy tylko pytania – za ile będziemy, kiedy gramy, i tym podobne – uśmiecha się Karcz.

A to, że w turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku grają też dziewczęta, jest świetnym przykładem na to, jak spopularyzował się kobiecy futbol w ostatnich latach. - Dawniej tak trudno było się przebić, ciężko było znaleźć klub gdzieś blisko. Ja musiałam dojeżdżać pociągami 50 kilometrów, potem nawet jeszcze dalej samochodem. Teraz drużyn jest dużo, łatwo znaleźć klub i fajnie, że ta piłka się tak rozwija.

Zmagania dziewcząt w Krakowie wygrały wiodące kobiece kluby Małopolski: Respekt Myślenice (w kategorii U-12), AZS UJ Kraków (U-10) i UKS Staszkówka/Jelna (U-8).

Krzysztof Apola w czasie finału U-12 dziewcząt spoglądał to na jedno, to na drugie boisko. Bo na jednym grała Zosia – zawodniczka ekipy UKS Staszkówka Jelna, a na drugim – gdzie w tym samym czasie rywalizowali 10-latkowie – grał Wojtek, w barwach AserekTeam Gorlice.

- Córka jest starsza o trzy lata, ale wcześniej na piłkę zapisany został syn, miał wtedy trzy i pół roku – opowiada gorliczanin. - Zosia jeździła z nami, kiedy Wojtek grał i trenował, no i jej też zachciało się biegać ze piłką. Zresztą my pochodzimy ze sportowej rodziny, moi bracia w latach 90. byli mistrzami w ping pongu, ja uprawiam wiele sportów, grałem w koszykówkę w III lidze.

Zosia Apola wróciła z Krakowa ze srebrnym medalem, Wojtek Apola zdobył złoto.

Dla drużyn ośmiolatków finał wojewódzki był zwieńczeniem XXII edycji turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Zwycięskie zespoły z kategorii U-10 i U-12 czeka coś jeszcze większego.

Marek Motyka: - Wszystkie dzieciaki, które zagrały w wojewódzkim finale, przeżyły fajną przygodę. Ale te ekipy, które wyjeżdżają do Warszawy, będą miały dodatkową fantastyczną przygodę. Bo wielu piłkarzy przeżyje całe życie, a nie będzie miało nigdy okazji zagrać na Narodowym. Natomiast największym sukcesem tego turnieju będzie, jeśli ktoś z jego uczestników zagra kiedyś w reprezentacji czy w ekstraklasie.

Wielki finał XXII edycji turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku odbędzie się 14 czerwca. Na PGE Narodowym, na którym tego samego dnia reprezentacja Polski zmierzy się z reprezentacją Belgii.

Wojewódzki finał XXII turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku w Małopolsce. Kraków, 23-24 maja 2022

U-12 dziewcząt
Finał: Respekt Myślenice - UKS Trójka Staszkówka Jelna 2:0
Mecz o 3. miejsce: AP Przeciszów - AZS UJ Kraków 3:2
Najlepsza zawodniczka turnieju: Nadia Wszołek (UKS Trójka Staszkówka Jelna), najlepsza strzelczyni: Anna Filipek (Respekt), najlepsza bramkarka: Natalia Górka (AP Przeciszów).

U-12 chłopców
Finał: SP 2 Zakopane – SP 130 Kraków 7:0
Mecz o 3. miejsce: AP Limanovia – SP Modlnica 7:0
Najlepszy zawodnik: Szymon Wójcik (SP 2 Zakopane), król strzelców: Wiktor Brożek (AP Limanovia), najlepszy bramkarz: Bartosz Wadowski (SP Modlnica).

U-10 dziewcząt
Finał: AZS UJ Kraków – Respekt Myślenice 4:0
Mecz o 3. miejsce: AP Przeciszów - UKS Trójka Staszkówka Jelna 6:0
Najlepsza zawodniczka: Mira Peszt (AZS UJ Kraków), najlepsza strzelczyni: Amelia Bigas (AZS UJ Kraków), najlepsza bramkarka: Wiktoria Kurek (Respekt Myślenice).

U-10 chłopców
Finał: AserekTeam Gorlice – UKS Leńcze 4:2
Mecz o 3. miejsce: Akademia Mistrzów Cracovia – Masterkids Skawa 5:3
Najlepszy zawodnik: Adam Smoła (AserekTeam Gorlice), król strzelców: Filip Wiatrowski (UKS Leńcze); najlepszy bramkarz: Mikołaj Magiera (AserekTeam).

U-8 dziewcząt
Finał: UKS Trójka Staszkówka Jelna – Wisła Kraków 6:3
Mecz o 3. miejsce: AP Przeciszów – Orlik Dębno 5:1
Najlepsza zawodniczka: Gabriela Długosz (UKS Trójka Staszkówka Jelna), najlepsza strzelczyni: Liliana Krzyszkowska (Wisła Kraków), najlepsza bramkarka: Zofia Szczęsna (Wisła).

U-8 chłopców
Finał: SP 2 Zakopane – Sokół Słopnice 3:1
Mecz o 3. miejsce: KS Chełmek – Krakus Nowa Huta 4:0
Najlepszy zawodnik: Stanisław Cachro (SP 2 Zakopane), król strzelców: Wiktor Baranowski (Sokół Słopnice), najlepszy bramkarz: Błażej Olejarz (Sokół Słopnice).

od 7 lat
Wideo

Tomasz Pawlak - Dolnośląska Kraina Rowerowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska