30 września 1955 r. ZUW Rudawa został oddany do eksploatacji osiągając wydajność 55 tys. m3/dobę. Obecnie zaopatruje w wodę mieszkańców następujących obszarów Krakowa: północną część Krowodrzy i Śródmieście, tj.: Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Bronowice, Łobzów, Mydlniki i Olszanicę. Jakość uzdatnianej wody z dużym zapasem spełnia wymogi obowiązujących norm polskich i europejskich.
W latach 1990- 2010 przeprowadzono szereg ważnych inwestycji z czego najważniejsze to: modernizacja pompowni głównej z wymianą zespołów pompowych i armatury na urządzenia energooszczędne i wysokosprawne, wprowadzenie wstępnego utleniania wody nadmanganianem sodu, zastąpienie w procesie dezynfekcji chloru gazowego dwutlenkiem chloru, który zapobiega powstawaniu związków chemicznych obniżających właściwości organoleptyczne wody i unowocześnienie systemu ujmowania wody poprzez modernizację jazu w Szczyglicach i zastosowanie wysokosprawnych sit płukanych automatycznie.
Zakładowe laboratorium technologiczne monitoruje jakość wody dostarczanej z rzeki do zbiorników retencyjnych, ustala i reguluje dawki koagulantów i środków do dezynfekcji wody. Analizuje skuteczność procesu technologicznego na poszczególnych jego etapach i kontroluje jakość wody uzdatnionej.
Na najbliższe lata są w przygotowaniu kolejne inwestycje mające na celu dalszą poprawę jakości wody i zwiększające niezawodność zakładu.
Spokojnie można stwierdzić iż woda która płynie w krakowskich kranach w stu procentach jest zdatna do picia.
W Krakowie znajdują się jeszcze dwie oczyszczalnie ścieków, sieć wodociągów i sieć kanałowa.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+