MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. A cóż to za baseny nad Wisłą? To zbiorniki kompleksu wodociągów na Bielanach

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
W eksploatacji Wodociągów Miasta Krakowa znajduje się rozbudowana infrastruktura, na którą składają się: 4 zakłady uzdatniania wody (Bielany, Dłubnia, Raba, Rudawa), 2 centralneoczyszczalnie ścieków (Kujawy, Płaszów) i 5 lokalnych, łącznie ponad 4 tysiące km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz zlokalizowane na terenie całego miasta liczne przepompownie, hydrofornie i zbiorniki wodociągowe.
W eksploatacji Wodociągów Miasta Krakowa znajduje się rozbudowana infrastruktura, na którą składają się: 4 zakłady uzdatniania wody (Bielany, Dłubnia, Raba, Rudawa), 2 centralneoczyszczalnie ścieków (Kujawy, Płaszów) i 5 lokalnych, łącznie ponad 4 tysiące km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz zlokalizowane na terenie całego miasta liczne przepompownie, hydrofornie i zbiorniki wodociągowe. Szymon Korta
Ależ by to było piękne miejsce do plażowania w Krakowie. Dojeżdżasz autem ulicą Księcia Józefa, parkujesz, wysiadasz w kąpielówkach i wskakujesz do wody. Pływasz z widokiem na Wisłę. Piękne, ale "baseny", zbiorniki w tym miejscu nie służą kąpieli, ale wstępnemu oczyszczaniu wody dla Krakowa. To infrastruktura miejskich wodociągów. Miło jednak popatrzeć z drona na to ciekawe i malownicze miejsce w Krakowie nad Wisłą.

Kompleks wodociągów na Bielanach w Krakowie

Zespół budynków i urządzeń technicznych wodociągów miejskich „Bielany” usytuowany jest u podnóża Srebrnej Góry, po wschodniej stronie klasztoru Kamedułów. Zajmuje on niewielką działkę po północnej stronie ulicy Księcia Józefa oraz duży, rozciągający się wzdłuż Wisły teren po stronie południowej.

W części północnej, ogrodzonej ceglanym murem, znajdują się obiekty technologiczne (hala maszyn parowych, kotłownia, laboratorium) oraz budynek mieszkalny z ogródkami przydomowymi i portiernia. Jest to najstarsza część zespołu, zbudowana w latach 1898-1900.

Po drugiej stronie ulicy, na rozległym terenie nad Wisłą, odbywa się pobieranie wody i wstępne procesy jej oczyszczania. Służy temu szereg studzien, zbiorników, osadników i filtrów. Oprócz nich zlokalizowane są tutaj budynki warsztatów i filtrów pośpiesznych, pompownia, magazyn paliw oraz tunel przebiegający pod korytem Wisły.

Historia powstania wodociągów miejskich dla Krakowa sięga lat 60. XIX w., kiedy podjęto pierwsze próby sprowadzenia zdrowej wody dla miasta. Dopiero jednak w 1894 r. zdecydowano o wykonaniu otworów wiertniczych na Bielanach i usytuowaniu tam ujęcia wody. Nadzór nad pracami powierzono inż. Romanowi Ingardenowi, który wykonał projekt wodociągu i został kierownikiem Miejskiego Biura Wodociągowego. W 1898 r. przystąpiono do budowy i w ciągu dwóch lat wzniesiono niezbędne obiekty. Uroczyste otwarcie wodociągu, noszącego wówczas imię cesarza Franciszka Józefa, nastąpiło w lutym 1901 r.

Wodociąg bielański zaprojektowano tak, aby pokryć zapotrzebowanie na wodę dla Krakowa na co najmniej trzydzieści lat. Wkrótce po jego uruchomieniu zabrakło wody w studni pobliskiego klasztoru oo. kamedułów, więc doprowadzono tam wodociąg. Między 1908 a 1914 r. zbudowano dziesięć kolejnych studni oraz przejście tunelowe pod Wisłą na jej lewy brzeg. W okresie międzywojennym m.in. wymieniono w kotłowni urządzenia na nowocześniejsze, wyregulowano koryto Wisły, a także wybudowano nowy osadnik i stację chlorowania wody.

W latach 1950-1955 wskutek szybkiego rozwoju miasta, a przede wszystkim budowy Nowej Huty, pogorszyła się jakość wody i zaczęło jej brakować. Rozbudowano więc sieć wodociągową, wybudowano nowy zbiornik pod kopcem na Zwierzyńcu i zamontowano urządzenia do ozonowania wody. Dzięki temu ponadstuletni i mający walory zabytkowe zakład wodociągów na Bielanach pozostaje wciąż sprawnie działającym obiektem.

Źródło: Małopolski Instytut Kultury

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska