Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kopalnia Brzeszcze ma 120 lat
W Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach, która od 2022 roku ma swoją opieką zabytkową kopalnię podkreślają, że tegoroczne obchody górniczego święta są szczególne.

Przypadają bowiem w jubileuszowym roku 120 lat górnictwa węgla w Brzeszczach.
Fundacja przez ostatnie lata walczyła, aby uratować kopalnię w Jawiszowicach przed zrównaniem z ziemią. Teraz chce, aby stała się muzeum, które będzie pokazywać historię i tradycje górnictwa węgla kamiennego w Brzeszczach, obejmującej m.in. dwie wojny światowe, różne ustroje, stan wojenny, kryzysy narodowe oraz rewolucję techniczną i technologiczną.

- Jako pierwsza polska po odzyskaniu Niepodległości w 1918 roku kopalnia, otwiera rewolucję przemysłową. W trakcie niemieckiej okupacji jest niemym świadkiem funkcjonowania kompleksu KL Auschwitz- Birkenau. Podczas transformacji ustrojowej po 1989 roku to właśnie tu, górnicy KWK Jawiszowice kładli podwaliny pod demokrację - przypomina Fundacja.
W zabytkowej kopalni jest m.in. oryginalna infrastruktura: maszyny Siemensa z lat 20. XX w., stalowe konstrukcje szybów wyprodukowane w Królewskiej Hucie w Chorzowie czy Hucie Zgoda w Świętochłowicach.
Bądź na bieżąco i obserwuj
