Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Prawidłowe żywienie, regularna aktywność fizyczna, dobry sen, właściwa postawa w trakcie długich godzin przy biurku mają ogromny wpływ na samopoczucie, zdolności poznawcze i zdrowie każdego z nas. A kształtowanie prawidłowych nawyków w tym zakresie już od pierwszych lat życia nie tylko wspiera prawidłowy rozwój dziecka - to również świetny fundament na start w zdrową dorosłość.
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że wśród osób poniżej 20 roku życia z otyłością zmaga się 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek. Nadwaga dotyczy już 31 proc. chłopców i 21 proc. dziewcząt.
Tymczasem u otyłego przedszkolaka prawdopodobieństwo pozostania otyłym w przyszłości jest ponad czterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała. Dźwiganie dodatkowych kilogramów to ryzyko szeregu chorób, problemów z akceptacją, niskiej samooceny.
Bez akcji „dieta”
Jak zadbać o prawidłową masę ciała dziecka? Klucz do codziennej profilaktyki nadwagi i otyłości to m.in. ruch. Dzieci powinny być aktywne fizycznie codziennie, przez co najmniej godzinę. Nie warto szukać wymówek i zwolnień od szkolnych lekcji wychowania fizycznego. Sprawdzi się także poranna gimnastyka, taniec, sporty drużynowe i indywidulane, spacery czy wchodzenie po schodach.
Zdrowe menu dla dziecka to przede wszystkim regularne posiłki, w stałych odstępach. Zamiast okresowo prowadzonych akcji „dieta”, lepiej zadbać o nawyk sięgania po wartościowe produkty przez całą rodzinę.
- Dzień rozpocznijcie od śniadania, zdrowe drugie śniadanie zapakuj dziecku do plecaka
- Ogranicz cukier i sól w diecie, do komponowania posiłków wykorzystuj węglowodany złożone, których dobrym źródłem są produkty pełnoziarniste
- Dbaj, by dziecko piło przynajmniej 1,5 litra wody dziennie zamiast sięgać po dosładzane napoje.
- Zachęć dziecko do wspólnych zakupów i przygotowywania zdrowych posiłków
- Nie używaj słodyczy w roli nagród czy pocieszycieli.
Diety NFZ
W ułożeniu zbilansowanego i smacznego menu dla całej rodziny pomoże ci bezpłatny portal Diety NFZ. Na stronie www.diety.nfz.gov.pl znajdziesz gotowe jadłospisy, oparte o dietę DASH, które z łatwością dopasujesz do potrzeb swoich i swoich bliskich. Są one odpowiednie już dla dzieci od 4 lat. Portal składa się z 8 tys. przepisów, z których korzysta już ponad 760 tys. użytkowników.
Regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta pomogą również w profilaktyce wad postawy. By zapobiegać ich rozwojowi, ucz także dziecko, jak utrzymywać prawidłową postawę ciała, ogranicz czas, który spędza z głową pochyloną nad smartfonem i odpowiednio dostosuj jego miejsce nauki. Podczas siedzenia przy biurku dziecko powinno mieć proste plecy, stopy oparte o podłogę, kolana ugięte pod kątem 90 stopni, oparty odcinek lędźwiowy i piersiowy dolny, przedramiona oparte na biurku i głowę lekko pochyloną nad stołem.
Chroń dziecko przed rakiem
Jeśli jesteś rodzicem 12-latka lub 13-latka, skorzystaj z szansy, by chronić go przed wirusem HPV, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, jamy ustnej czy prącia. Umożliwiają to bezpłatne szczepienia. Skorzystać z nich mogą dziewczynki i chłopcy. Nie potrzeba skierowania, wystarczy umówić wizytę w jednej z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, która wykonuje „ukłucia”. W Małopolsce jest ich ponad 350. Rejestracja jest prowadzona bezpośrednio w placówkach, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta oraz infolinii 989, która działa siedem dni w tygodniu, w godz. 7-20.
