Zainteresowanie służbą w wojsku coraz większe. Nic dziwnego, że armia inwestuje w nowe jednostki na Sądecczyźnie

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Służba w wojsku wraca do łask. Zainteresowanie pracą w armii ale także ochotniczą służbą jest ogromne
Służba w wojsku wraca do łask. Zainteresowanie pracą w armii ale także ochotniczą służbą jest ogromne Adam Wojnar
Pierwsze w Polsce Wojskowe Targi Służby i Pracy, które w Małopolsce odbyły się w Limanowej, pokazały, że zainteresowanie armią i służbą w wojsku jest ogromne. Dlatego też powstają nowe jednostki, a resort Obrony Narodowej inwestuje miliardy w budowę koszar w Limanowej, Wojnarowej oraz Nowym Sączu.

Dwudniowe Targi do Limanowej ściągnęły tłumy osób, które są zainteresowane służbą w wojsku oraz tych, których wojsko polskie fascynuje. Była to doskonała okazja, by uzyskać kompleksowe informacje o rozwoju w Siłach Zbrojnych RP, zapoznać się z różnymi ścieżkami rozwoju dostępnymi w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, jak również służby zawodowej.

- Rząd przekazuje rekordowe środki na inwestycje i dofinansowanie armii, bo aż 3 proc. PKB. Zwiększa liczebność armii zawodowej do 300 tysięcy. Te wszystkie działania mają na celu obronę wszystkich Polaków przed agresorem - podkreśla Mateusz Małodziński, II wicewojewoda małopolski. - Państwo Polskie do wojny się nie szykuje, ale tworzy silną armię, która skutecznie obroni nas w sytuacji agresji.

Czołg Leopard prawdziwym hitem

Wojsko polskie wyposażone jest w nowoczesny sprzęt, który również był prezentowany w Limanowej. Kolejki ustawiały się do słynnego czołgu Leopard w wersji 2A5.

- To jedna z najnowszych wersji, która jest użytkowana w polskich siłach zbrojnych. Najważniejszą cechą tego czołgu jest siła ognia, czyli armata gładko lufowa 120-milimetrowa. Czołg ma kompozytowe opancerzenie - wylicza ppłk. Marek Marcinek, szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Ośrodka Zamiejscowego Ośrodka w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. - Jego masa to prawie 60 ton, ale ten czołg może poruszać się po wodzie. Jest wyposażony w nowoczesny system kierowania ogniem, umożliwiający działanie w każdych warunkach pogodowych zarówno w dzień jak i w nocy.

Czołg Leopard to hit Wojskowych Targów Służby i Pracy w Limanowej

Czołg Leopard największą atrakcją Wojskowych Targów Służby i...

Załoga czołgu liczy cztery osoby i tylko tyle może jednocześnie się w nim zmieścić. Każda z osób ma do spełnienia konkretne zadanie, dlatego podczas działań muszą czołg obsługiwać cztery osoby. Na wyposażeniu polskiej armii jest 105 maszyn Leopard w wersji 2A5 oraz 142 starszych egzemplarzy, czyli w wersji 2A4. Koszt najnowszego Leoparda to około 6-7 mln dolarów.

Wojsko inwestuje w Limanowej i na Sądecczyźnie

Ogromne zainteresowanie Targami w Limanowej pokazuje, że utworzenie w mieście 114 batalionu lekkiej piechoty 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, nie było pomyłką. Batalion oficjalnie działa od lipca 2022 roku i liczy 154 żołnierzy, którzy tymczasową bazę mają w jednym ze skrzydeł budynku szkoły przy ul. Reymonta. Docelowo mają tu powstać trzy kompanie. Najpierw jednak muszą powstać nowe koszary.

Inwestycja prowadzona jest w partnerstwie publiczno-prywatnym pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej, Polskim Funduszem Rozwoju i Miastem Limanowa. To limanowski samorząd ogłosił przetarg na budowę wojskowego kompleksu przy ul. Zygmunta Augusta. Na około 12 ha działce powstanie m.in. budynek koszarowo-biurowy o powierzchni 8600 m2, garaż dla pojazdów wojskowych oraz pełną infrastruktura. Szacowany koszt inwestycji ma wynieść ok. 100 mln zł. Prace budowlane miały ruszyć w styczniu ale nie udało się do tego czasu wyłonić wykonawcy.

- Procedury przetargowe przy wojskowych inwestycjach są dużo bardziej skomplikowane. Trzeba jeszcze trochę poczekać ale inwestycja nie jest zagrożona – zaznacza Patryk Wicher, poseł PiS, który monitoruje sprawy związane z rozwojem polskiej armii na Sądecczyźnie. - Czekamy też na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem Mariuszem Błaszczakiem w celu pozyskania środków rządowych na przebudowę dróg na terenie gminy Korzenna, gdzie do 2027 roku ma powstać jednostka wojskowa armii zawodowej.

Na ten cel wojsko zakupiło już w sumie około 30 hektarów w Wojnarowej. Działka otrzymała numer, a w niedługim czasie zostanie ogrodzona. Koszt utworzenia jednostki armii zawodowej szacuje się na 1 mld 300 mln zł.

Wojskowe Targi Służby i Pracy w Limanowej.

Czołg Leopard największą atrakcją drugiego dnia Wojskowych T...

W Korzennej od stycznia swoją siedzibę ma 3. kompania lekkiej piechoty WOT, która wchodzi w skład 111. batalionu lekkiej piechoty w Limanowej. Na razie wojsko na swoje wynajmuje pomieszczenia w budynku przy stadionie. Natomiast 4. kompania limanowskiego batalionu ma się znaleźć w Nowym Sączu. Początkowo swoją siedzibę miała mieć w koszarach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

- Potem okazało się, że wojsko potrzebuje jednak więcej miejsca. Szukano więc odpowiedniego miejsca i tak zainteresowano się byłą siedzibą PKS-u przy ul. Wyspiańskiego. Zakup jednak jeszcze nie został zakończony, wciąż trwają formalności z tym związane – dodaje Wicher.

Błaszczak: Wzmacniamy polską armię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie