https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz palenia węglem wokół Krakowa od 2029 roku? To teraz realne!

Piotr Rąpalski
Opracowanie:
Smog w Krakowie.
Smog w Krakowie. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Szefowie gmin Metropolii Krakowskiej planują podjąć lokalne debaty dotyczące wprowadzenia zakazu palenia węglem od 2029 r. Decyzja gmin powiązana jest z publikacją przez Urząd Marszałkowski „Wytycznych wprowadzania lokalnych uchwał antysmogowych w województwie małopolskim”. Wprowadzenie zakazu byłoby kolejnym krokiem po likwidacji kotłów bezklasowych do końca 2022 r. oraz wymianie wszystkich kotłów 3. i 4. klasy do końca 2026 r.

FLESZ - Polskie kopalnie w tarapatach

Zgodnie z programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego do końca 2022 r. mieszkańcy gmin Małopolski muszą zlikwidować kotły bezklasowe, najbardziej kopcące. Kolejna ważna zmiana to wymiana wszystkich kotłów 3. i 4. klasy do końca 2026 r. Naturalną konsekwencją wdrożenia powyższych zmian jest całkowite odejście od stosowania węgla.

Szefowie gmin sąsiadujących z Krakowem chcą rozpocząć dyskusję o zakazie stosowania węgla od 2029 r. Pozostanie możliwość użytkowania kotłów na biomasę spełniających wymagania klasy 5. do końca ich żywotności, a w przypadku kotłów na biomasę spełniających wymagania ekoprojektu pozostanie możliwość ich bezterminowego użytkowania. Zgodnie z wytycznymi zakaz używania węgla do ogrzewania byłby wprowadzony lokalnymi uchwałami antysmogowymi podejmowanymi przez rady poszczególnych gmin.

W dalszej kolejności zakaz stosowania węgla wymaga zatwierdzenia przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Jednak, by móc z sukcesem zrealizować plan, nieodłącznym elementem procesu jest partycypacja społeczna i przeprowadzenie debat z mieszkańcami, a wprowadzane zmiany powinny odbywać się przy zwiększaniu świadomości społecznej w zakresie jakości stosowanego paliwa oraz wsparciu przez samorządy mieszkańców w tych działaniach.

Ważnym czynnikiem usprawniającym przeprowadzenie zmian jest rozwój sieci gazowniczej i wspieranie alternatywnych form ogrzewania. Dodatkową zachętę do odejścia od stosowania węgla powinny stanowić dotacje funduszy europejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw

"Lubię te" BREDNIE EKOLOGICZNE !

Ludzie palą ( ja też) w CO i piecach bo nie mają innej ALTERNATYWY, a nie dlatego że chcą eko - świrom zrobić na złość ! PALENIE WĘGLEM JEST TANIE ! TANIE PO PROSTU TANIE !

Podłączcie gazu za rozsądne pieniądze, tak by było to ekonomicznie uzasadnione dla odbiorcy TO BĘDZIE OGRZEWAŁ DOM CZY MIESZKANIE GAZEM !!! A JAK NIE MA TANIEJ TO MA TYLKO DROŻEJ, ( np. pompa ciepła), NO TO PALI WĘGLEM ! UWAGA JAK NIE BĘDZIE WĘGLA TO DOPIERO BĘDZIE PALIŁ BYLE CZYM ! Podłączcie gaz wszędzie byle by tanio, a z piecyków gazowych zróbcie zwrot VAT-u to będzie jakaś motywacja !!!

P
Proste?

A dlaczego ma być "zakaz"? Jeżeli mieszkańcy uznają taki pomysł za celowy oraz jednocześnie stworzy im się możliwości do palenia czymś innym, niż węglem -- to sami przestaną palić węglem.

Wprowadzanie na siłę "zakazu" jest dowodem, że dzieje się to WBREW WOLI MIESZKAŃCÓW! Bo gdyby oni popierali ten pomysł, to nie trzeba byłoby niczego zakazywać -- bo nie palonoby węglem!

R
Rhw

JAK JA LUBIĘ TAKIE BREDNIE ! ZAKAZ PALENIA WĘGLEM ! MNIE SIĘ WCALE NIE CHCE PALIĆ WĘGLEM, GAZU MI MIMO ŻE I JA I SĄSIEDZI ZGŁASZALI TAKĄ CHĘĆ NIE PRZYŁĄCZAJĄ BO TO JEST NIE OPŁACALNE DLA GAZOWNI !

WIĘC JAK BREDZICIE EKOLOGICZNIE TO BREDŹCIE, W KOŃCU JEST WOLNOŚĆ SŁOWA ! ALE JAK CHCECIE ZLIKWIDOWAĆ WĘGIEL W PIECACH TO TRZEBA COŚ RZECZOWEGO W ZAMIAN DAĆ ! TAK DAĆ ! BO JA MAM SIEDEMDZIESIĄTKĘ I MAŁĄ EMERYTURĘ A DŁUGÓW NIE ROBIĘ !

JAK NIE BĘDZIE WĘGLA i rozsądnej alternatywy TO BĘDĘ PALIŁ CZYM SIĘ DA I TO OFICJALNIE !

E
Ehh

Tak samo jak powinno się opracować roboty do pracy w kopalniach,tak samo powinno się opracować spalanie w obiegu zamkniętym

Z
Zbigniew Rusek

Uważam, że powinien być dopuszczalny koks. To jest paliwo otrzymywane z węgla, które nie dymi, więc jest - jak na paliwo stałe - czyste (o wiele mniej zanieczyszcza powietrze niż spalanie drewna).

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska