FLESZ - Polskie kopalnie w tarapatach
Zgodnie z programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego do końca 2022 r. mieszkańcy gmin Małopolski muszą zlikwidować kotły bezklasowe, najbardziej kopcące. Kolejna ważna zmiana to wymiana wszystkich kotłów 3. i 4. klasy do końca 2026 r. Naturalną konsekwencją wdrożenia powyższych zmian jest całkowite odejście od stosowania węgla.
Szefowie gmin sąsiadujących z Krakowem chcą rozpocząć dyskusję o zakazie stosowania węgla od 2029 r. Pozostanie możliwość użytkowania kotłów na biomasę spełniających wymagania klasy 5. do końca ich żywotności, a w przypadku kotłów na biomasę spełniających wymagania ekoprojektu pozostanie możliwość ich bezterminowego użytkowania. Zgodnie z wytycznymi zakaz używania węgla do ogrzewania byłby wprowadzony lokalnymi uchwałami antysmogowymi podejmowanymi przez rady poszczególnych gmin.
W dalszej kolejności zakaz stosowania węgla wymaga zatwierdzenia przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Jednak, by móc z sukcesem zrealizować plan, nieodłącznym elementem procesu jest partycypacja społeczna i przeprowadzenie debat z mieszkańcami, a wprowadzane zmiany powinny odbywać się przy zwiększaniu świadomości społecznej w zakresie jakości stosowanego paliwa oraz wsparciu przez samorządy mieszkańców w tych działaniach.
Ważnym czynnikiem usprawniającym przeprowadzenie zmian jest rozwój sieci gazowniczej i wspieranie alternatywnych form ogrzewania. Dodatkową zachętę do odejścia od stosowania węgla powinny stanowić dotacje funduszy europejskich.
- Te znaki nigdy nie wybaczają. Są pamiętliwe i mogą myśleć o zemście bardzo długo
- Najciekawsze domy do kupienia w Małopolsce do 200 tys. zł. Duże metraże i niska cena
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w Krakowie
- Kraków. Tu budują piramidy ze śmieci. A co z recyklingiem w mieście?
