Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz wstępu na zagrożone zapadliskami tereny w Trzebini. Co grozi za załamanie zakazu?

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Zakaz wstępu na zagrożone zapadliskami tereny. Co grozi za załamanie zakazu?
Zakaz wstępu na zagrożone zapadliskami tereny. Co grozi za załamanie zakazu? Sławomir Bromboszcz
Nawet 500 zł grzywny będą musiały zapłacić osoby, które nie zastosują się do obowiązującego od poniedziałku (1 maja) rozporządzenia wprowadzającego zakaz przebywania na zagrożonym zapadliskami terenie w Trzebini. Niebezpieczne miejsca zostały oznaczone tablicami lub wygrodzone taśmą ostrzegawczą.

Zakaz wstępu na zagrożone zapadliskami tereny w Trzebini. Co grozi za załamanie zakazu?

Rozporządzenie zostało wprowadzone przez Wojewodę Małopolskiego po konsultacji z władzami miasta Trzebinia oraz Spółką Restrukturyzacji Kopalń.

Jest to rozporządzenie wprowadzone w trosce o ochronę zdrowia, życia i mienia. Dotyczy wprowadzenia zakazu przebywania na terenach ogólnodostępnych, tzn. w miejscach publicznych, które zostały wyraźne oznakowane i zabezpieczone przez SRK - tłumaczy Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski.

Do tej pory, pomimo ostrzeżeń i zakazów, wiele osób korzystało z ogródków działkowych przy ul. Jana Pawła II oraz spacerowało po zamkniętym z powodu zagrożenia terenie leśnym. Ludzie robili to na własną odpowiedzialność, teraz będą za to karani. Osoby, które nie zastosują się do rozporządzenia muszą liczyć się z konsekwencjami egzekwowanymi przez policję i służby porządkowe.

W pierwszej kolejności będą to pouczenia. Jeśli jednak ktoś celowo narazi siebie i służby na niebezpieczeństwo, będzie musiał ponieść karę - przestrzegł wojewoda małopolski.

Przedstawiciele SRK oznakowali jako potencjalnie zagrożone miejsca wskazane przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Przypomnijmy, że 38 miejsc znajduje się w bliskiej odległości zabudowań. Zakazem przebywania objęta została południowa część ROD „Gaj”, rejon ulic: Grunwaldzkiej (w pobliżu os. Trentowiec, stadionu UKS Górnik Siersza oraz Willi NOT), Jana Pawła II (okolice numeru 26, Cmentarz i ROD „Gaj”), Odkrywkowej, Solskiego, Górniczej, Dembowskiego, osiedla Gaj (tereny leśne) i Młyńskiej (wraz z pobliskimi terenami leśnymi) oraz tereny leśne w okolicy tzw. ścieżki zdrowia i nasypu kolejowego do Elektrowni Siersza.

W trakcie majówki policjanci nie otrzymali żadnego zgłoszenia dotyczącego łamaniu zakazu - mówi asp. Iwona Szelichiewicz, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Chrzanowie.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska