Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończono budowę obwałowań zespołu dworsko-parkowego w Jaszczurowej [ZDJĘCIA]

Robert Szkutnik
Robert Szkutnik
Budynek dworu został zbudowany na rzucie wieloboku, jest to obiekt piętrowy, podpiwniczony, konstrukcji kamienno-ceglanej, o rozbudowanej formie i malowniczej bryle. Jego reprezentacyjna forma z monumentalnymi schodami, tarasem i dekoracyjnym herbem podkreśla charakter rodowej siedziby Thetschlów.We wnętrzach dworu zachowała się część oryginalnego, zabytkowego wyposażenia: stolarka okienna z metalowymi okuciami, drzwi płycinowe, ozdobna balustrada schodów, secesyjny witraż.
Budynek dworu został zbudowany na rzucie wieloboku, jest to obiekt piętrowy, podpiwniczony, konstrukcji kamienno-ceglanej, o rozbudowanej formie i malowniczej bryle. Jego reprezentacyjna forma z monumentalnymi schodami, tarasem i dekoracyjnym herbem podkreśla charakter rodowej siedziby Thetschlów.We wnętrzach dworu zachowała się część oryginalnego, zabytkowego wyposażenia: stolarka okienna z metalowymi okuciami, drzwi płycinowe, ozdobna balustrada schodów, secesyjny witraż. Robert Szkutnik i Skanska
Firma Skanska zakończyła prace przy obwałowaniach zabytkowego dworu Thetschlów w Jaszczurowej w gminie Mucharz w powiecie wadowickim.W przeciwnym razie zabytkowy dwór zalałyby wody ze zbiornika Świnna Poręba, którego budowa dobiega końca. Napełnianie zbiornika rozpocznie się jesienią.Prace wykonywano na zlecenie inwestora budowy zbiornika wodnego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Inwestycja kosztująca 21 mln zł brutto obejmowała budowę zapory bocznej zbiornika wodnego oraz wykonanie przepompowni melioracyjnej wód deszczowych i przesiąkowych wraz ze zbiornikiem wyrównawczym o powierzchni 1,5 ha. Cały akwen jest zabezpieczony siatkami i kamieniami.

Ziemna zapora ma długość ok. 560 m, wysokość od jednego do 8,5 m i została wyposażona w przesłonę przeciwfiltracyjną, która w czasie wyższych stanów wody stanowi dodatkowe zabezpieczenie wału. W ramach prac wzmocniono też skarpę od strony wody. - Ponadto zrobiono nowe koryto potoku Jaszczurówki na długości 660 m, przegrodę kierującą wody do nowego koryta oraz przebudowę istniejącej zapory przeciwrumowiskowej - wylicza Brygida Tarnowska-Waligóra, menedżer projektu z firmy Skanska.

Nad nowym korytem potoku, w ciągu istniejącej drogi gminnej stanowiącej dojazd do dworu, powstał także most o rozpiętości podpór 13,8 m.

Dwór powstał ok. 1908 r. Był własnością rodziny Thetschlów. Po II wojnie światowej został znacjonalizowany. Mieściła się tutaj szkoła a potem dom dziecka. Teraz to własność prywatna. Dwór okala starodrzew z pomnikiem przyrody - dębem Wrotnik. Są tu też lipy, jesiony i klony. Niektóre drzewa mają po 300 lat. Całość parku ma sześć hektarów.

Zespół dworsko-parkowy położony w dolinie potoku Jaszczurówka składa się obecnie z dworu, oficyny, rozległego parku krajobrazowego oraz dawnego ogrodu użytkowego z sadem. Na terenie parku zachowały się budynek karbowego, domek ogrodnika, kamienna sadzawka oraz ruiny browaru, leżakowni i małej architektury. Osią kompozycyjną układu przestrzennego jest potok Jaszczurówka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska