Zakończył się pierwszy krakowski panel obywatelski poświęcony zmianom klimatycznym

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
To uczestniczy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego byli inicjatorami panelu obywatelskiego w Krakowie
To uczestniczy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego byli inicjatorami panelu obywatelskiego w Krakowie Konrad Kozlowski/Polskapress
W minioną sobotę zakończył pierwszy krakowski panel obywatelski poświęcony zmianom klimatycznym. Mieszkańcy, którzy brali w nim udział, wraz z ekspertami zaproponowali ponad 100 rekomendacji dla władz miasta. Wszystkie zostały poddane głosowaniu. Wdrażane będą te, które zdobyły poparcie ponad 80 proc. panelistów. Takich rekomendacji było 32.

FLESZ - Produkty od Nestlé są niezdrowe?

Przypomnijmy, że o panel obywatelski ws. klimatu młodzi ludzie z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego apelowali już w 2019 roku, kiedy to w listopadzie złożyli petycję na ręce prezydenta Jacka Majchrowskiego. Władze Krakowa pomysłowi były przychylne, ale jego realizację na jakiś czas zastopowała pandemia koronawirusa.

Panel obywatelski to rozwiązanie podobne do amerykańskiej ławy przysięgłych. Spośród mieszkańców losuje się grupę z uwzględnieniem kryterium dzielnic, wieku, płci i wykształcenia. Następnie paneliści, przy udziale ekspertów, decydują o danym problemie. Wdrażane jest rozwiązanie, które uzyska 80 proc. głosów poparcia panelistów. Ci mogą liczyć na wynagrodzenie.

Główny cel panelu to osiągnięcie neutralności klimatycznej Krakowa, a jego tematem było: jak miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej. Jak wspomniano, prezydent Jacek Majchrowski deklarował, że wdrażane będą rekomendacje, które zdobyły ponad 80 proc. głosów poparcia panelistów.

Spotkania w ramach panelu obywatelskiego

W ramach Krakowskiego Panelu Klimatycznego odbyło się łącznie 5 spotkań, w tym trzy edukacyjne oraz dwa deliberacyjne. Podczas sesji o charakterze edukacyjnym paneliści mieli okazję zgłębić wiedzę na temat postępujących zmian klimatycznych. Do udziału w panelu zostali bowiem zaproszeni przedstawiciele magistratu, jednostek miejskich, ekspertów i organizacji pozarządowych, którzy zaprezentowali aktualny stan wiedzy naukowej, ale również przetestowane w Polsce i na świecie rozwiązania, które po dopasowaniu do lokalnych uwarunkowań mogą być zastosowane w naszym mieście.

- Wielu z nas nie jest tego świadomych, lecz żyjemy w punkcie zwrotnym historii. Znaleźliśmy się na rozdrożu, a wybór drogi, którą podążymy, jest być może najważniejszą decyzją, przed jaką stoją mieszkańcy Krakowa, Polski - a nawet szerzej - całej ludzkości. Jako naukowiec i obywatel cieszę się z włączenia mieszkańców w proces zmian. Kraków tą inicjatywą daje dobry przykład innym samorządom i społecznościom lokalnym, jak myśleć i pracować dla wspólnej przyszłości - tak o panelu mówił jeden z niezależnych ekspertów, uczestniczących w panelu, propagator wiedzy klimatycznej i analityk megatrendów Marcin Popkiewicz.

Rekomendacje panelistów dla władz miasta

Z zaproponowanych przez uczestników ponad 100 rekomendacji pod głosowanie ostatecznie zostało poddanych 35. Ponad 80-procentowe poparcie zyskały 32 rekomendacje. Zgodnie z deklaracją prezydenta Jacka Majchrowskiego zostaną one wdrożone. Ich pełna lista zostanie opublikowana w najbliższych dniach na stronie Operatora Instytutu Polityk Publicznych.

Na liście rekomendacji poddanych pod głosowanie (rekomendacja nr 35) znalazły się zbiorczo także te, które wykraczały poza podstawowy zakres tematyczny panelu. Dotyczyły one m.in. planowania przestrzennego i zieleni miejskiej. Także ta rekomendacja uzyskała w głosowaniu zdecydowane poparcie panelistów, dlatego dodatkowo, poza listą główną zostanie przedstawiona prezydentowi miasta pod rozwagę.

Wypracowane w trakcie prac rekomendacje dotyczą zróżnicowanych zagadnień, powiązanych z tematem głównym, jak np. strategii klimatycznej miasta, projektów demonstracyjnych, społeczności energetycznych, termomodernizacji, sieci ciepłowniczej, miejskiego oświetlenia czy działań edukacyjnych, informacyjnych i promocyjnych.

Zamykając ostatnie spotkanie Krakowskiego Panelu Klimatycznego Andrzej Łazęcki, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej, podkreślił, że panel poparł ambicje klimatyczne Krakowa i dał władzom miasta silny impuls oraz mandat społeczny do zintensyfikowania działań na rzecz klimatu. Przypomniał także, że transformacja klimatyczna to przede wszystkim proces społeczny, wymagający szerokiego zaangażowania mieszkańców, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego i przedsiębiorców.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie