Pomysł zrodził się w głowach… Gąsieniców. - Z genealogii rodu Gąsieniców wynika, że pierwsze zapiski o Gąsienicach pojawiają się w okolicach 1525 roku. Były to pierwsze ślady osadnictwa Gąsieniców pod Giewontem – mówi Jan Gąsienica-Walczak, pomysłodawca spotkania Gąsieniców z okazji 500-lecia ich obecności w górach.
Wiedzę tą pomysłodawcą skonfrontował z Marią Krzeptowską-Jasinek, która wraz ze swoim mężem przez lata zajmowała się badaniami genealogii rodów góralskich. Postanowili zawiązać grupę inicjatywną, by przygotować takie obchody 500-lecia na 2025 rok.
- Chcemy to w jakiś sposób upamiętnić. Myślimy o mszy świętej, a także o spotkaniu. Może na Hali Gąsienicowej. Bo to przecież hala rodowa Gąsieniców. Z drugiej strony chcielibyśmy, by ten czas został upamiętniony także przez województwo małopolski, czy nawet polski sejm. Np. ogłaszając rok 2025, rokiem Gąsieniców – snuje plany Jan Gąsienica-Walczak.
Jak dodaje Gąsienica-Walczak, inicjatorzy zjazdu Gąsieniców chcieliby, by w organizację 500-lecia zaangażowali się także młodzi przedstawiciele rodu – dzięki czemu mogliby lepiej poznać historię i tradycję swojego rodu, jak i innych Gąsieniców.
Podobne zjazdy rodu, tyle, że w mniejszej skali, odbywały się już w latach ubiegłych. Wówczas uczestnicy spotykali się również na Hali Gąsienicowej - przy krzyżu, który postawiła tam rodzina Gąsieniców. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 1914 roku. Do chwili takich spotkań udało się zorganizować kilka.
Obecnie szacuje się, że na całym Podhalu może mieszkać ok. 5 tys. osób, w żyłach których płynie krew Gąsieniców. Członkowie tego rodu są rozsiani także po całym świecie – oczywiście z USA, ale także na innych kontynentach, np. w RPA. Ponadto jest ok. 200 gałęzi tego rodu – czyli rodzin z przydomkami: np. Gąsienica-Walczak, Gąsienica-Byrcy, Gąsienica-Gładczak, czy Gąsienica-Józkowy etc. Do tego dochodzą osoby spokrewnione. W sumie więc może to być kilkanaście tysięcy osób.
Wśród członków rodu Gąsieniców są także wybitne postaci – artyści, sportowcy olimpijczyków, czy politycy. To słynni przewodnicy tatrzańscy i muzykanci z Janem Gąsienicą Krzeptowskim Sabałą na czele.
Gąsienicowie, Bachledowie, Krzeptowscy, Stochowie - oto najw...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
