Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. 500-lecie rodu Gąsieniców. Chcą zrobić wielki zjazd rodziny na Hali Gąsienicowej

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Hala Gąsienicowa w Tatrach
Hala Gąsienicowa w Tatrach Barbara Hadowska/Kronos Media
Na Podhalu chcą zorganizować wielki jubileusz z okazji 500-lecia osadnictwa Gąsieniców pod Tatrami. Spotkanie słynnego rodu ma się odbyć w Tatrach na Hali Gąsienicowej.

Pomysł zrodził się w głowach… Gąsieniców. - Z genealogii rodu Gąsieniców wynika, że pierwsze zapiski o Gąsienicach pojawiają się w okolicach 1525 roku. Były to pierwsze ślady osadnictwa Gąsieniców pod Giewontem – mówi Jan Gąsienica-Walczak, pomysłodawca spotkania Gąsieniców z okazji 500-lecia ich obecności w górach.

Wiedzę tą pomysłodawcą skonfrontował z Marią Krzeptowską-Jasinek, która wraz ze swoim mężem przez lata zajmowała się badaniami genealogii rodów góralskich. Postanowili zawiązać grupę inicjatywną, by przygotować takie obchody 500-lecia na 2025 rok.

- Chcemy to w jakiś sposób upamiętnić. Myślimy o mszy świętej, a także o spotkaniu. Może na Hali Gąsienicowej. Bo to przecież hala rodowa Gąsieniców. Z drugiej strony chcielibyśmy, by ten czas został upamiętniony także przez województwo małopolski, czy nawet polski sejm. Np. ogłaszając rok 2025, rokiem Gąsieniców – snuje plany Jan Gąsienica-Walczak.

Jak dodaje Gąsienica-Walczak, inicjatorzy zjazdu Gąsieniców chcieliby, by w organizację 500-lecia zaangażowali się także młodzi przedstawiciele rodu – dzięki czemu mogliby lepiej poznać historię i tradycję swojego rodu, jak i innych Gąsieniców.

Podobne zjazdy rodu, tyle, że w mniejszej skali, odbywały się już w latach ubiegłych. Wówczas uczestnicy spotykali się również na Hali Gąsienicowej - przy krzyżu, który postawiła tam rodzina Gąsieniców. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 1914 roku. Do chwili takich spotkań udało się zorganizować kilka.

Obecnie szacuje się, że na całym Podhalu może mieszkać ok. 5 tys. osób, w żyłach których płynie krew Gąsieniców. Członkowie tego rodu są rozsiani także po całym świecie – oczywiście z USA, ale także na innych kontynentach, np. w RPA. Ponadto jest ok. 200 gałęzi tego rodu – czyli rodzin z przydomkami: np. Gąsienica-Walczak, Gąsienica-Byrcy, Gąsienica-Gładczak, czy Gąsienica-Józkowy etc. Do tego dochodzą osoby spokrewnione. W sumie więc może to być kilkanaście tysięcy osób.

Wśród członków rodu Gąsieniców są także wybitne postaci – artyści, sportowcy olimpijczyków, czy politycy. To słynni przewodnicy tatrzańscy i muzykanci z Janem Gąsienicą Krzeptowskim Sabałą na czele.

Na Podhalu zdecydowanie najpopularniejszym - a z pewnością najbardziej kojarzącym się z góralami jest nazwisko Gąsienica. Po raz pierwszy nazwisko Gąsienica pojawiło się w metrykach Maruszyny ok. 1620 r. W XVIII wieku było już popularne, przede wszystkim na Skalnym Podhalu. Inne dokumenty wskazują, że już przed 1699 r. Gąsienicowie żyli w Zakopanem – w 1687 mieszkał tu Samuel Gąsienica.Nazwisko Gąsienica często występuje z przydomkiem, pełniącym rolę nazwiska – samo nazwisko bywa pomijane, szczególnie potocznie. I tak pojawiają się przydomki: Roj, Makowski, Mracielnik, Daniel, Wawrytko, Kotelnicki, Samek, Fronek, Józkowy, Łuszczek, Groń, Sieczka, Staszeczek, Jędrzejczyk, Giewont, Kaspruś, Sobczak, i wiele innych. Wśród Gąsieniców jest też wiele osób znanych. A jakich? Zobaczcie na kolejnych zdjęciach.

Gąsienicowie, Bachledowie, Krzeptowscy, Stochowie - oto najw...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska