Hotel Imperial stanowi jeden z dawnych symboli Zakopanego. Stara część budynku - od strony ul. Oswalda Balzera została wzniesiona w 1927 roku. Funkcjonowała wtedy jako pensjonat „Imperial”. Z czasem budynek stał się centrum życia sportowego. W 1949 roku Główny Komitet Kultury Fizycznej powołał „Ośrodek Wyszkolenia Sportowego”, który mieścił się w Zakopanem, a swoją siedzibę znalazł właśnie w pensjonacie „Imperial”, który przeszedł w państwowe ręce. W 1974 r. Ośrodek Wyszkolenia Sportowego - przemianowany na Centralny Ośrodek Sportu - przystąpił do rozbudowy internatu sportowego „Imperial”. Do budynku dawnego pensjonatu dobudowano nowe skrzydło - od strony ulicy Doga do Olczy. Budowę zakończono w 1980 r.
Imperial przez dziesiątki lat był miejsce spotkań sportowców z całego świata. Tam nocowali zawodnicy biorący udział w mistrzostwach świata, czy pucharach świata organizowanych w Zakopanem. Mieszańcy doskonale pamiętają, jak na balkonach internatu suszyły się kombinezony skoczków narciarskich.
Stara część hotelu - z 1927 roku - wpisana została do rejestru zabytków.
Sportowcy opuścili Imperial w 2013 roku. Wtedy internat został zamknięty. - Dalsza działalność tego typu jest niemożliwa, bo budynek wymaga remontu - mówił „Krakowskiej” w 2013 roku ówczesny dyrektor zakopiańskiego COS-u Jan Janik. - Remont będzie bardzo drogi i naszej instytucji na niego nie stać. Budynek będzie więc na razie nieużywany i zastanowimy się, co dalej z nim zrobić - dodawał.
Ostatecznie poszedł pod młotek. W 2019 roku COS sprzedał Imperial. Inwestor zapłacił za niego aż 14,1 mln zł. Z uwagi na fakt, że miejsce to znajduje się w centrum miasta, na dodatek w bliskiej lokalizacji infrastruktury sportowej i samego Tatrzańskiego Parku Narodowego, posunięcie to zaskoczyło wiele osób. Oburzeni byli m.in. zakopiańscy radni. Jan Gluc, przewodniczący rady miasta, uważał, że taki obiekt powinien pozostać w publicznych rękach i służyć sportowcom. Decyzji COS dziwił się także TPN, który liczył, że przejmie obiekt, wymieniając na niego nieruchomości parkowe na terenach skoczni narciarskich. Z kolei mieszkańcy Zakopanego obawiali się, że nad Bystrem powstanie kolejny apartamentowiec.
Imperial kupiła spółka Wrocław Hotel Invest 2 z siedzibą w Warszawie. Inwestor zapewnia, że nie zburzy Imperialu i nie postawi w to miejsce szpecącego krajobraz apartamentowca.
- Zamierzamy zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego stworzyć luksusowy hotel, zarządzany przez markę o światowej renomie, dbającą o zachowanie najwyższych standardów hotelarskich. Istniejąca, zabytkowa cześć obiektu będzie pieczołowicie i z należytą starannością odrestaurowana, tak aby stała się w szybkim czasie wizytówką regionu i dumą jego mieszkańców oraz włodarzy – informował inwestor.
Ma tam powstać hotel ze 130 apartamentami o powierzchni od 22 do 34 m2.
Na razie, po miesiącach przestoju, ruszyły pierwsze prace remontowe. Ciężki sprzęt pojawił się przy nowszej części Imperialu – tej nie będącej zabytkiem. I rozpoczął likwidację balkonów. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają prace budowlane.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
