Chodzi o charakterystyczny budynek przy ul. Grunwaldzkiej. Znany także z uwagi na swoją historię. Zakopiańczycy mówią na niego: dom partii.
- To taki dworek w stylu zakopiańskim, willa murowana z czasów przedwojennych, z lat 20-30 - mówi Agata Nowakowska-Wolak z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zakopanem.
Willę postawił łódzki przemysłowiec żydowskiego pochodzenia. Gdy w Zakopanem zaczęła się niemiecka okupacja, Niemcy uznali ulicę Grunwaldzką za jedną z najpiękniejszych w mieście. Zmienili jej nazwę na Heimatstrasse. Stworzono tam dzielnicę mieszkaniową dla oficerów i urzędników okupanta. A we wspomnianej willi znajdowała się siedziba NSDAP. Gdy Polsce rządzili komuniści, willa stała się domem partii PZPR.
Po upadku komuny budynek przeszedł w prywatne ręce. Należał do jednego z lokalnych biznesmenów. Ten w latach 2000 zaczął remontować budynek. Obłożył go m.in drewnem, dołożył rzeźbione zdobienia. Nigdy jednak pracy nie ukończył. W pewnym momencie willa i jej otoczenie zrobiło się dla niego małym składowiskiem rozmaitych rzeczy.
W 2019 roku syndyk przejął budynek i wystawił go na sprzedaż. Cena wywoławcza oscylowała w granicach 11 mln zł. Znalazł się chętny. Za ile jednak przejął tą nieruchomość - tego nie wiadomo. Ma on jednak zupełnie innego plany niż poprzedni właściciel. A że budynek ten nie jest wpisany do rejestru zabytków, ani do gminnej ewidencji zabytków - rozpoczął jego rozbiórkę.
Co powstanie na działce - tego na razie nie wiadomo.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
