Kiedy w lipcu 1911 roku mecenas sztuki Henryk Grohman zorganizował w sali ówczesnego budynku "Bazaru Polskiego" przy Krupówkach pierwszą wystawę grafiki, nie sądzono, że ta mała sala wystawiennicza przetrwa aż sto lat i stanie się tym samym jedną z najstarszych galerii sztuki w Polsce.
Zobacz także: Zakopane: ostatni rok miejskiej ślizgawki?
Historia Galerii ściśle wiąże się z towarzystwem "Sztuka Podhalańska", który za cel postawił sobie rozwój działalności artystycznej pod Tatrami. Organizowano tutaj wystawy, które pozwalały zwykłym śmiertelnikom poznać ówczesną sztukę polską. To tutaj swoje prace wystawiali Witkiewicz, Malczewski, Dunikowski czy też Zamoyski. Tutaj też działał słynny Teatr Formistyczny Witkacego.
Galeria może się poszczycić również tym, że w 1924 r. weszła w posiadanie jednego z pierwszych radioodbiorników pod Tatrami i umilała artystom ekspozycję przy dźwiękach muzyki. Od roku 1951 sala wystawiennicza przechodzi w ręce Biura Wystaw Artystycznych, a styczeń 2001 to czas, kiedy budynek przy Krupówkach 41 otrzymuje oficjalną nazwę Miejska Galeria Sztuki.
Zobacz także: Zakopane: ostatni rok miejskiej ślizgawki?
Mimo sędziwego wieku i kryzysu w kulturze wysokiej, Galeria nadal działa. - Na lipcowe obchody stulecia działalności tego miejsca przygotowaliśmy nie lada wydarzenie - mówi Anna Zadziorko, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki. - Dotarliśmy do tych samych grafik z 1911 roku i chcemy je wystawić, oddając tym samym klimat minionej epoki.
Zagłosuj na Najbardziej Wpływową Kobietę Małopolski
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: W Małopolsce kradnie się najchętniej niemieckie auta
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
