Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Giewont - góra symbol Tatr, na którą każdy chce wejść nawet zimą [ZDJĘCIA Z INSTAGRAMA]

Aurelia Lupa
Giewont - nazywany przez miejscowych śpiącym rycerzem czy ceperską góra, to szczyt, który chce zdobyć każdy przyjezdny. Kiedy już tam jesteśmy - obowiązkowe jest zdjęcie przy krzyżu. Okazuje się, że sezon na Giewont trwa cały rok. Szczyt ten przeżywa oblężenie nawet zimą. Coraz więcej turystów próbuje swoich sił mimo śniegu i lodu. Zobaczcie zimowe zdjęcia ze szczytu, jakie opublikowali użytkownicy Instagrama.

FLESZ - Stany alarmowe na polskich rzekach

- Przybyłemu do Zakopanego najwięcej wpada w oczy Giewont, olbrzymia turnia, przepaścistą ścianą zwrócona ku wsi, z poszczerbionemu grzbietem i dlatego każdy się nań wybiera, kto po szczytach może chodzić - tak pisała o swoich wrażeniach o Giewoncie Walery Eljasz-Radzikowski pod koniec XIX wieku. - Z każdej prawie chaty Giewonta widać, toteż słusznie mu się należy tytuł króla zakopiańskiego.

Jeden z najpopularniejszych szczytów w polskich Tatrach, nazywany jest śpiącym rycerzem, mierzy 1895 m n.p.m., na szczycie znajduje się metalowy krzyż, umieszczony w 1901 roku. Giewont dominuje nad Zakopanem i jest z niego dobrze widoczny. Latem pędzą tam tłumy. Na szczycie jest dość ciasno, a łańcuchy znacznie spowalniają wspinaczkę. Wiele osób wchodzi na Giewont w nietypowych porach - np. o wschodzie słońca. Coraz częściej turyści decydują się na zdobycie Giewontu zimą. To widać choćby w mediach społecznościowych i zdjęciach, którymi się chwalą wspinacze.

Tatry. Tak dawniej wędrowano na nartach po górach. Nie było ...

Wycieczka zimą na Giewont, przy słonecznej i mroźnej pogodzie oraz umiarkowanych ilościach śniegu jest wspaniałą przygodą, ale wymagającą. Trzeba pamiętać, że taka wyprawa nie jest dla każdego. Niełatwo wędrować np. po oblodzonym szlaku. Dlatego decydując się na taką wycieczkę, należy uświadomić sobie, że szlak wygląda inaczej niż latem i przejście go zajmuje dużo więcej czasu niż zwykle. Konieczne jest zaplanowanie trasy oraz wcześniejsze wyjście.

Najczęściej wybieranym zimowym szlakiem na Giewont jest szlak niebieski, prowadzący z Kuźnic przez Kalatówki, Dolinę Kondratową, schronisko PTTK na Hali Kondratowej i przez Przełęcz Kondracką. Konieczne podczas wyprawy będzie odpowiedni zimowy sprzęt - raki i czekan, ważne są też umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska