Elektryczne hulajnogi na wynajem stały się modne kilka lat temu. Najpierw pojawiły się w dużych miastach. A że Zakopane w sezonie letnim rośnie do rozmiarów dużego miasta (niektórzy szacują, że w szczycie sezonu jest tu 10 razy więcej osób niż stałych mieszkańców miasta), także i pod Giewontem firmy wynajmujące hulajnogi zaczęły się pojawiać.
Hulajnogi w Zakopanem są już wszędzie
- W tym roku, gdy tylko stopniał śnieg, hulajnogi elektryczne pojawiły się wszędzie. Już nie tylko w centrum miasta, ale i na obrzeżach. Olcza, Wojdyły, Frąckówka… Tak wszędzie można spotkać te pojazdy. Stoją albo pojedynczo byle gdzie, albo w grupach po kilka, kilkanaście sztuk. Niestety, często blokują chodniki – mówi pan Andrzej, mieszkaniec Olczy. - A jak przychodzi weekend, to są zazwyczaj powywracane, rozrzucone byle jak.
Podobne sytuacja są obserwowane w innych rejonach miasta. Niektóre hulajnogi lądują nawet w… potokach.
Wyznaczone postoje dla hulajnóg
Urząd miasta wyznaczył na ten sezon cztery miejsca na parkowanie hulajnóg – dwa na ul. Kościuszki - przy skrzyżowaniu z Al. 3-go Maja (po obu stronach skrzyżowania), a także na ul. Bronisława Czecha (przed przystankiem autobusowym i przy skrzyżowanie z ul. Żeromskiego). Wyznaczenie postojów polegało na namalowaniu na chodniku linii i piktogramu hulajnogi, gdzie pojazdy powinny być zaparkowane. Oczywiście pojazdów na postojach jest więcej niż powinno być - wychodzą poza wyznaczony teren.
Mimo wyznaczonych postojów de facto pojazdy te mogą parkować niemal na każdym chodniku.
- Kwestie użytkowania, parkowania hulajnóg w pierwszej kolejności regulują przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego. Zgodnie z przepisami parkowanie elektrycznych hulajnóg jest dozwolone tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a jeśli ich nie ma – na chodniku, równolegle do jego zewnętrznej krawędzi – informuje Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego urzędu miasta w Zakopanem. A że wyznaczone są tylko cztery postoje i to tylko w centrum miasta, hulajnogi stoją po całym mieście bądź gdzie. Miasto zapowiada, że będzie oznaczało kolejne postoje.
- Ma to na celu systematyczne porządkowanie ich funkcjonowania. Dodatkowe umowy, regulujące współpracę miasta z tymi firmami, są w trakcie ustalania warunków – dodają urzędnicy.
Obecnie jednak nie ma limitów liczby hulajnóg w mieście. - Jednakże przy współpracy z firmami zewnętrznymi oferującymi wynajem hulajnóg, które mają faktyczny wgląd do danych dotyczących zapotrzebowania na urządzenia transportu osobistego chcemy określić taki limit, aby zapobiec ewentualnym niedogodnościom w przyszłości – zapowiada urząd miasta.
Podziemne centrum przyrodnicze w Tatrach będzie otwarte pod ...

- Zatopiona przez Jezioro Czorsztyńskie wieś Stare Maniowy. Zobacz, jak wygląda
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?