Chodzi o budowę ronda na Ustupie – tam gdzie krzyżuje się droga krajowa z drogą w kierunku Olczy i Harendy z drugiej strony. Zaplanowane jest tam rondo – a właściwie dwa. Jedno przy zjeździe na Olczę, drugie przy zjeździe w kierunku Harendy i stacji paliw. Kilka dni temu przy skrzyżowaniu z Drogą do Olczy pojawiły się pachołki ograniczającej zjazd z drogi krajowej.
- To jednak jest związane z pracami przy kładzeniu nowej warstwy asfaltu na drodze przez Olczę. Te roboty powinny zakończyć się w tym tygodniu – mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.
Budowa samego ronda rozpocznie się najprawdopodobniej jesienią 2023 roku, albo na wiosnę 2024 roku.
- Nie uzyskaliśmy jeszcze decyzji Zgoda na Realizację Inwestycji Drogowej dla nowego ronda. Gdy wojewoda małopolski ją wyda, wówczas ogłosimy przetarg na wykonawcę prac – mówi Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
To oznacza, że jeżeli procedura przetargowa przebiegnie bez odwołań, wykonawca będzie mógł najwcześniej rozpocząć prace późną jesienią – o ile oczywiście pogoda pozwoli. Jeśli zima przyjedzie szybko, wówczas roboty rozpoczną się wiosną 2024 roku.
Nowe rondo ma usprawnić wjazd i wyjazd z Zakopanego – szczególnie przez Olczę. To dzielnica, gdzie znajduje się najwięcej pensjonatów. Nazywana jest sypialnią miasta pod Giewontem.
Opóźnienia z uzyskaniu pozwolenia na budowę mogą jednak ucieszyć kierowców. Obecnie bowiem prowadzone są prace przy budowie ronda na drodze krajowej na Spyrkówce - ok. 1 km wyżej od Ustupu. Na razie co prawda większość robót odbywa się poza jezdnią, jednak i tak zawężenie drogi powoduje spowolnienie ruchu.
Gdyby w wakacje doszła budowa ronda na Ustupie, wówczas wjazd do miasta od strony Poronina były sparaliżowany. Co prawda problemy na wjeździe do Zakopanego tak czy siak będą – jeśli nie zimą 2023/2024, to z pewnością za rok. Jednak wszystko na to wskazuje, że najpierw zakończy się budowa ronda na Spyrkówce, a dopiero potem będą problemy z przejazdem przez Ustup. Planowany termin zakończenia prac przy rondzie na Spyrkówce to pierwszy kwartał 2024 roku.
Podziemne centrum przyrodnicze w Tatrach będzie otwarte pod ...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]