Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane: Kolejka na Kasprowy Wierch zostanie zabytkiem?

Tomasz Mateusiak
Tomasz Mateusiak
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie zlecił swojej nowotarskiej delegaturze zbadanie czy istnieje możliwość wpisania wszystkich trzech stacji kolejki na Kasprowy Wierch do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Urzędnicy wysłuchali tym samym wniosków kierowanych do nich przez opinię publiczną, która od dłuższego czasu twierdziła, że w ten sposób kolejka - przedwojenny cud polskiej techniki - na pewno nie zostanie zniszczona po rychłej prywatyzacji Polskich Kolei Linowych.

- Moi nowotarscy pracownicy od przeszło miesiąca analizują czy istnieje możliwość wpisania wszystkich stacji kolejki na Kasprowy do rejestru zabytków - mówi Jan Janczykowski, dyrektor WUOZ w Krakowie. - Zleciłem taką ekspertyzę po tym jak wyczytałem taki pomysł w jednej z gazet. prace więc trwają, ale sprawa nie jest jednak taka prosta jakby się zdawało. Stacje kolejki mają bowiem nie więcej jak 80 lat.

Jak dodaje Janczykowski pracownicy delegatury WUOZ z Nowego Targu wyciągnęli z archiwum przedwojenne plany wszystkich trzech stacji. Muszą sprawdzić czy przez lata budynki wybudowane na ich podstawie nie zostały znacznie zmienione od pierwowzoru.

- Jeśli się tak nie stało rozpocznę procedurę wpisywania kolejkowych budynków do wojewódzkiego rejestru zabytków - mówi Janczykowski. - Będzie to jednak dopiero początek tego administracyjnego procesu bo jak mówiłem stacje kolejki to stosunkowo młode obiekty. Przed wpisaniem ich do rejestru muszę więc zdobyć m.in. opinie rzeczoznawców z zakresu architektury. Wypowiedzą się oni czy te budynki są na tyle atrakcyjne by wciągać je na taką listę. To może potrwać nawet kilka miesięcy.

Jak dodaje krakowski urzędnik nie ma więc szans by kolejka na Kasprowy Wierch została wpisana do rejestru zabytków przed 21 stycznia 2013r. Do tego dnia do Polskich Kolei Linowych (właściciela PKL) mogą zgłaszać się oferenci chętni na zakup wszystkich obiektów należących do PKL. Co więcej zdaniem Janczykowskiego nawet wpisanie budynków na Kasprowym, Myślenickich Turniach i Kuźnicach (tam stoją stacje kolejki) do rejestru zabytków nie spowoduje, że PKP nie będzie mógł ich sprzedać.

- Nie ma takiego prawa, które zabrania zbywać obiekty zabytkowe - mówi dyrektor WUOZ.

Osoby emocjonalnie związane z Kolejką na Kasprowy Wierch po wpisaniu jej na listę zabytków odetchną jednak z ulgą. Nowy status sprawiłyby bowiem, że budynki kolejki nigdy już nie mogłyby zostać rozburzone. W obecnej sytuacji prawnej tych obiektów - choć jest to mało prawdopodobne - nie można wykluczyć, że nowy właściciel PKL zechce wszystkie trzy stacje rozebrać.

Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

NASZE MIASTO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska