https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Minister Moskwa zapowiada wsparcie dla ogrzewających pompami ciepła i prądem

Łukasz Bobek
Będzie dodatek energetyczny dla gospodarstw domowych wykorzystujących do ogrzewania prąd, w tym pompy ciepła – zapowiedziała w Zakopanem Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Pod Giewontem wzięła ona udział w posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, które w znacznej mierze poświęcone było kryzysowi energetycznemu.

- Dzisiaj najważniejszym tematem była sprawa dot. ochrony całej naszej gospodarki i zakładów energochłonnych jeżeli chodzi o galopujące ceny energii. Dla „Solidarności” to ceny spekulacyjne, a nie ceny rynkowe. I tak samo uważamy jeśli chodzi o program Emisji CO2. To jest dla nas sytuacja niedopuszczalna. Widzimy tutaj wielkie zagrożenie – mówił Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”.

Przewodniczący dodał, że po raz kolejny wystąpił do szefowej Komisji Europejskiej ws. zawieszenia programu ETS (Unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2  - przyp.red.). - To jest w tej sytuacji kuriozalne, niedopuszczalne. Dziś musimy zapomnieć o programach ekologicznych. Dzisiaj musimy ratować nasze gospodarki, zwiększyć wydobycie, zapanować nad cenami energii. Tak by Polacy mogli przetrwać zimę, a firmy mogły dalej działać – mówił Duda.

Minister Anna Moskwa zapowiedziała, że Polska wystąpi do Unii Europejskiej o zmianę sposobu wyznaczania cen energii. - To jest dla nas największe wyzwanie. Na dzisiaj cenę wyznacza cena krańcowa najdroższego surowca wykorzystywanego do produkcji prądu. Dla żadnej gospodarki to nie jest w żaden sposób korzystne. Szczególnie, że te ceny kształtuje Federacja Rosyjska, Putin, wojna i to wszystko co się dzieje niezależnie od nas i poza nami – mówiła minister Moskwa. Jej zdaniem zmiana tego sposobu naliczania ceny prądu rozwiązałoby problemy gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw małych, czy średnich.

- Aktualnie jest jedna propozycja na stole europejskim, by zdjąć gaz z wyznaczania cen. To jest za mało. Z kolei nasz mechanizm jest bardzo prosty. W pierwszej fazie to analiza wszystkich ofert, które wpływają. Wyznaczenie ceny wytwarzania, czyli przyjrzenie się wnętrzu tej taryfy, jaka jest faktycznie cena wytwarzania. Następnie określenie faktycznej średniej ceny na rynku i różnicowanie tych kosztów pomiędzy poszczególnymi źródłami. Rozwiązanie będzie korzystne. My w Polsce czasami mamy 7-10, a czasami mniej procent energii z gazu. Także samo zdjęcie gazu nie rozwiąże do końca problemu – mówiła Anna Moskwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Minister mówiła, że Polska jest także za ustaleniem maksymalnej ceny gazu importowanego do Unii Europejskiej, jak i zmiany systemu ETS.

Minister klimaty zapytana została także o dostawy węgla do Polski z zagranicznych kierunków. - Ten węgiel z importu płynie i będzie płynął do końca sezonu grzewczego. Na dzisiaj spółki zakontraktowały 80 proc. planów, które miały być zakontraktowane na ten rok. Po odsianiu to jest 5 mln ton. Jest to ok. 1 mln ton miesięcznie – mówiła minister.

Wyjaśniała, że do Polski dociera węgiel m.in. z Kolumbii, który w poprzednich latach był wykorzystywany głównie na cele energetyczne. - To co dokonywane jest dzisiaj, to jest proces odsiewania węgla. Ten węgiel energetyczny trafia do spółek energetycznych, a ten odsiany, grubszy trafia do gospodarstw domowych. Z węgla z Kolumbii to ok. 30 proc. tego asortymentu odsianego. W przypadku węgla z Indonezji, Australii i RPA to jest ok. 20 proc. - wyliczała minister Moskwa. I dodała, że był to proces zaplanowany. Dlatego zakontraktowano więcej węgla, by można go było odsiać.

- Te 5 mln ton to jest więcej niż szacowaliśmy, że rynek potrzebuje – dodała.

Minister pytana była także o pomoc dla osób, które wymieniły piece na pompy ciepła i do ogrzewania wykorzystywać będą teraz głównie energię elektryczną.

- Dla wszystkich gospodarstwa domowych i podmiotów wrażliwych zaplanowaliśmy wsparcie. Na poziomie gospodarstw domowych to będzie kolejny dodatek. To ma być dodatek nie tylko dla użytkowników pompy ciepła, ale także grzejników elektrycznych – zapowiedziała minister Moskwa.

Rząd obecnie pracuje nad przepisami określającymi dokładnie kto i na jaką kwotę wsparcie będzie mógł liczyć.

Wybrane dla Ciebie

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

Zmiany w ruchu na drodze wojewódzkiej. Drogowcy zajmują jezdnię. Duże utrudnienia

Zmiany w ruchu na drodze wojewódzkiej. Drogowcy zajmują jezdnię. Duże utrudnienia

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska