Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Niedźwiedzie grasują po Krupówkach. Niezwykły performens uczniów "plastyka"

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Niedźwiedzie opanowały zakopiańskie Krupówki. Drapieżniki – na dwóch łapach – wędrowały między turystami, machały do nich, z niektórymi rozmawiały. Wszystko to była akcja uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. A nawiązywała do wystawy „trzysta diabłów zjadłeś...”, jaką można podziwiać w Galerii Władysława Hasiora.

Niedźwiedzie brunatne na deptaku to wydarzenie, które jest kulminacją projektu realizowanego przez uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych  im. A. Kenara w ramach programu grantowego Wena ufundowanego przez Fundację Rodziny Staraków.

- Jeśli chodzi o uczniów, to idea tego przemarszu jest raczej proekologiczna. Zwrócenie uwagi na prawdziwą wartość Podhala, Tatrzański Park Narodowy – mówi Marcin Tas, nauczyciel z liceum im. Kenara. - Ten pomysł zrodził się spontanicznie w trakcie mojej rozmowy z autorkami wystawy w Galerii Hasiora. I wtedy nam wyszło, że w sumie to jest dziwne, że symbolem Krupówek jest biały miś, powinien być tak naprawdę brunatny. Do tego mamy wrażenie, że TPN i jego mieszkańcy stali się takim dodatkiem dla turystów. A zapominamy o tym, że to te zwierzęta są tutaj gospodarzami. Dlatego chcieliśmy zwrócić uwagę, zasygnalizować, że powinniśmy bardzo szanować i zachowywać się jak goście w progach Tatrzańskiego Parku Narodowego – dodaje.

Wystawa powstała jako część projektu artystek Katarzyny Depty-Garapich i Małgorzaty Mirgi-Tas - autorem wystawy w Galerii Hasiora. Projekt dotyczy relacji między mieszkańcami Podhala, turystami i przyrodą a jego głównym bohaterem jest postać niedźwiedzia.

Uczniowie PLSP im. A. Kenara pod kierunkiem nauczycieli Marcina Tasa i Magdaleny Wanat a przy współpracy artystek wykonali serię kostiumów niedźwiedzi brunatnych. Uczniowie przemaszerowali w strojach niedźwiedzi z galerii Władysława Hasiora przez Równię Krupową do Galerii Sztuki willa Oksza na ulicy Zamojskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska