Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Parkowcy przeciwko decyzji MSW ws. kolejki na Kasprowy Wierch

Łukasz Bobek
Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego przeciw decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie sprzedaży majątku Polskich Kolei Linowych.

Chodzi o zgodę MSW sprzed kilkunastu dni. Resort - do czego obligowały go przepisy - wydał decyzję w sprawie przejęcia majątku Polskich Kolei Linowych (w tym kolejki na Kasprowy Wierch) przez spółkę Polskie Koleje Górskie. Ta firma kilkanaście miesięcy temu kupiła od PKP spółkę PKL. Resort musiał się zainteresować transakcją, ponieważ PKG w 99 proc. należy do spółki zarejestrowanej poza Polską (w Luksemburgu).

MSW po rozpatrzeniu sprawy uznało, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydać pozytywną opinię dla przejęcia majątku PKL przez PKG. To jednak wywołało protest starostwa tatrzańskiego, które uznało taką sytuację za zamach na dobro narodowe.
Teraz głos zabrał także Tatrzański Park Narodowy, na terenie którego działa kolejka linowa na Kasprowy Wierch. Dyrekcja parku w oświadczeniu poinformowała, że zarówno oni, jak i Ministerstwo Środowiska mają wątpliwości co do przekazania majątku zagranicznej spółce, zwłaszcza tego, który leży na terenie obszaru chronionego.

- Procedurę w wątpliwość podał minister środowiska. W piśmie do MSW wyraził zaniepokojenie faktem, że na obszarze TPN swoje interesy będzie prowadzić spółka, której jedynym celem jest generowanie dochodów, co nie jest zbieżne z celami parku narodowego - informuje dyrekcja tatrzańskiego parku.

Przyrodnicy, jak i resort środowiska zwrócili także uwagę, że jakakolwiek sprzedaż nieruchomości na obszarze parku narodowego nie może odbywać się z pominięciem prawa pierwokupu, który przysługuje dyrekcji parku. - MSW skierowało zapytanie o opinię także do TPN, który zgodził się ze stanowiskiem ministra środowiska. Jak się jednak okazało, stanowiska resortu środowiska i TPN nie były dla MSW wiążące - zaznacza dyrekcja parku.

TPN wystąpił do MSW o kopię decyzji. Niewykluczone, że parkowcy odwołają się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska