https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Po półrocznej przerwie w szpitalu pod Giewontem znów rodzą się dzieci

Łukasz Bobek
- Oddział położniczy w Zakopanem działa. Już urodziły się troje dzieci - mówi dr hab. n. med. Hubert Wolski, ordynator oddziału
- Oddział położniczy w Zakopanem działa. Już urodziły się troje dzieci - mówi dr hab. n. med. Hubert Wolski, ordynator oddziału Łukasz Bobek
Do Zakopanego wróciły porody. Po pół roku przerwy wznowił w pełnym zakresie swoją działalność oddział ginekologiczno-położniczy w Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego. - Już urodziło się troje dzieci – mówi dr hab. n. med. Hubert Wolski, ordynator oddziału.

Działalność porodówki została zawieszona 1 grudnia 2021 roku – w związku z pandemią covid-19. Część, gdzie mieściła się porodówka, została przeznaczona na oddział covidowy. Gdy pod koniec marca wojewoda małopolski zgodził się na likwidację oddziału covidowego w Zakopanem, od 1 kwietnia uruchomiony został oddział tylko z częścią ginekologiczną. Porody nadal nie mogły się odbywać. Bo brakowało lekarzy neonatologów.

W końcu udało się znaleźć chętnych na pracę w Zakopanem. - Udało się zatrudnić trzech neonatologów, w tym doświadczoną lekarkę neonatolog z Ukrainy – mówi ordynator Huber Wolski. Dzięki temu porodówka mogła wznowić swoją działalność. Już w szpitalu w Zakopanem urodziło się trójka dzieci, a kolejne czekają. - Obecnie mamy 19 pacjentem na oddziale, dwie czekają do przyjęcia do oddziału. To bardzo miłe, że ponownie pod Giewontem rodzą się dzieci – mówi Hubert Wolski. I dodaje, że dzięki wznowieniu pracy oddziału, pacjentki z powiatu tatrzańskiego mają możliwość wyboru placówki, gdzie będą chciały urodzić – dodaje lekarz.

Dotychczas bowiem kobiety z Zakopanego i okolic najbliżej na porody musiały jeździć do szpitala w Nowym Targu.

O ile porodówka wznowiła swoją działalność po pandemii, o tyle oddział paliatywny nie wróci do Szpitala Powiatowego w Zakopanem. - Oddział paliatywny nie wróci do normalnego funkcjonowania. Kończy się nam umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dodatkowo pracownicy zatrudnieni u nas jeszcze przed pandemią, czyli dwa lata temu, po prostu odeszli ze szpitala. Tym samym nie planujemy wznawiać tej części naszej działalności – mówiła Małgorzata Czaplińska, wicedyrektor ds. medycznych zakopiańskiego szpitala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska