Obchody 125-lecia rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w sanktuarium św. Rodziny w intencji wszystkich członków Sokoła. Potem zgromadzeni Sokolnicy i ich goście przeszli na plac przed kinem "Sokół" - siedzibą towarzystwa. Tam rodzina śp. Franciszka Marduły wraz ze starostą tatrzańskim Piotrek Bąkiem odsłonili pomnik druha. Autorem projektu i wykonania całości jest zakopiański artysta Andrzej Mrowca.
Uroczysta gala zakończyła całoroczny cykl imprez i wydarzeń jubileuszowych, który objęty został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. W jej programie znalazła się prezentacja zarówno bogatej historii, jak i obecnej działalności kulturalnej i sportowej zakopiańskiego „Sokoła”, a także przyświecających mu idei związanych kultywowaniem tradycji oraz patriotycznych wartości. Swoją premierę miał także film z tegorocznej edycji Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem.
Zasłużonych członków stowarzyszenia uhonorowano odznaczeniami. Zaszczytną Odznakę Sokolską otrzymali druhowie: Wojciech Kalinowski i Jan Karpiel-Bułecka. Wręczone zostały także odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.
Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu odznaczeni zostali:
- Złotym Krzyżem Zasługi: Leszek Behounek, Kazimierz Murasiewicz,
- Brązowym Krzyżem Zasługi: Anna Karpiel-Semberecka, Joanna Wajs-Buczyńska, Michał Zacharko, Adam Zaleski.
Za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczona została Anna Szostak.
Druhny i druhowie z zakopiańskiego Sokoła otrzymali liczne życzenia, podziękowania i gratulacje od przedstawicieli władz samorządowych oraz stowarzyszeń. Wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica na ręce prezesa Stanisława Marduły wraz z podziękowaniami za współpracę z Miastem przekazała pamiątkowy obraz przedstawiający druha Franciszka Mardułę, autorstwa Moniki Stanisławskiej-Pitoń.
Galę, którą poprowadziła Ewa Czamańska i Leszek Behounek, uświetniły występy zespołu wokalnego „Skrzypnianki” oraz zespołu regionalnego „Budorze”.
Źródło: UM Zakopane
Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ
WIDEO: Krótki wywiad
