Święto zaczęło się od sesji, ale zaplanowano także koncerty, mszę św. w intencji mieszkańców oraz piknik i konferencję popularno-naukową. To były wspomnienia sięgające 1933 r. gdy Zakopane otrzymało prawa miejskie.
Docenili ludzi oddanych miastu
Wyjątkowym punktem uroczystości rocznicowych było podjęcie uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Zakopane ks. Stanisławowi Szyszce, emerytowanemu proboszczowi parafii św. Krzyża i budowniczy tego kościoła. To znany wszystkim i szanowany kapłan, który całe dziesięciolecia pracował pod Giewontem.
Podczas środowej uroczystej sesja Rady Miasta Zakopane cztery osoby - urzędnicy wyjątkowo oddani pracy na rzecz miasta zostali uhonorowani Medalami za Długoletnią Służbę. Otrzymali je Marek Kurek, kierownik Referatu Gospodarczego; Krystyna Morawska, z sekretariatu Urzędu Miasta, Joanna Staszak, naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego oraz Małgorzata Musiał-Fecko, radca prawny.
To nie wszystko, bo podczas sesji wręczono także wyjątkowe odznaczenia - Medale 90-lecia nadania praw miejskich Miastu Zakopane. Otrzymali je m.in. dotychczasowi Honorowi Obywatele Miasta, miasta partnerskie, księża, byli burmistrzowie, radni, dyrektorowie szkół i przedszkoli, przedstawiciele spółek miejskich oraz wiele innych osób zasłużonych dla Zakopanego.
Jak przystało na jubileusz był także tort, który pokroili wspólnie burmistrz Zakopanego Leszek Dorula oraz zastępcy Agnieszka Nowak-Gąsienica i Tomasz Filar. Po uroczystej sesji uczestnicy święta zostali zaproszeni na Koncert Aktorów Teatru im. St. I. Witkiewicza pt. „Warto żyć…” w Teatrze im. St. I. Witkiewicza.
Modlitwy, pikniki, koncerty
Natomiast w czwartek, 19 października w Sanktuarium Najświętszej Rodziny odprawiona została msza św. w intencji mieszkańców Zakopanego z udziałem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. A po mszy zorganizowano piknik na Placu Niepodległości. To atrakcje z okazji 90-lecia praw miejskich Zakopanego oraz 30-lecia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
Na piątek, 20 października zaplanowano konferencję popularno-naukową „Inspirowane górami... Zakopane”. Rozpocznie się o godz. godz.10 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego.
W święto miasta wpisano tegoroczny Festiwalu Inspirowane Górami... im. Ewy i Macieja Berbeków. W ramach jego obchodów będzie można "posmakować” kina, obejrzeć wystawy, spotkać ludzi gór i autorów książek, podziwiać modę turystyczną oraz powędrować w Tatry. Festiwal zakończy się w niedzielę, 22 października w Zakopiańskim Centrum Edukacji, gdzie o godz.18.30 zaplanowano koncert premierowy „Górom…”, w wykonaniu zespołu Trebunie – Tutki z Przyjaciółmi.
To najbardziej znana polska wieś? Sułoszowa zasłynęła w Euro...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
