Zobacz także: Nowy Targ musi mieć nowy cmentarz. Powstanie do końca kadencji?
Klinika, zwana KaBeKa - skrót od Książęco-Biskupiego Komitetu Pomocy dla dotkniętych klęską I wojny światowej, który w 1917 na Bystrem otworzył w willi Nosal zakład dla dzieci chorych na gruźlicę - środki na nowoczesny rentgen dostała z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej.
Nowy sprzęt został uroczyście zaprezentowany w czwartek. Wśród przybyłych gości byli, m.in. ksiądz kardynał Franciszek Macharski, profesor dr hab. Daniel Zarzycki, dyrektor szpitala, profesor dr hab. Karol Musiał, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także i Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego.
- Przeskok z klasycznej na cyfrową radiografię pozwoli nam dokładniej diagnozować i skuteczniej leczyć pacjentów. Zamiast techniki analogowej, czyli klasycznych błon RTG i obróbki fotochemicznej, teraz wszystko będzie widoczne na monitorze komputera - podkreśla prof. Daniel Zarzycki, dyrektor kliniki na Bystrem.
Z kolei rektor UJ zwracał szczególną uwagę na to, że rentgen cyfrowy nie tylko, że jest urządzeniem z XXI wieku, ale - co najważniejsze - na pewno ułatwi życie i pacjentom, i lekarzom. Nowy sprzęt poświęcił ksiądz kardynał Franciszek Macharski, a zdrowia, przede wszystkim pacjentom, życzył burmistrz Majcher. O funkcjonowaniu rentgena i jego zaletach opowiadał Maciej Ćwikło, fizyk medyczny.
- Jest to najnowocześniejszy sprzęt - przyznał. - Ułatwia życie lekarzom, którzy od razu mają wyniki i mogą je sprawdzać w paru miejscach na raz na monitorach swoich komputerów. Pacjent zaś nie musi czekać na zdjęcie nie wiadomo ile czasu. Ma je od razu - dodał fizyk.
Ponadto, jak mówił pracownik szpitala, diagnostyka na tej maszynie jest dużo dokładniejsza, bo ma możliwość zrobienia ogromnych zbliżeń.
- Dzięki zoomowi można zobaczyć dokładnie, co się dzieje w organizmie pacjenta - dodaje Ćwikło.
Nowoczesny sprzęt i dobrze wyposażone szpitale cieszą przede wszystkim mieszkańców Zakopanego.
- Tylko się radować, że nasze szpitale zaczynają wyglądać jak z filmu. Są czyste, eleganckie i nowoczesne. I mamy lekarzy coraz lepiej wykwalifikowanych - dodaje Maria Gawlak, mieszkanka Zakopanego. - Oby tylko człowiek jak najrzadziej miał okazję z tego korzystać - dodaje z uśmiechem.
- To super, że KaBeKa robi takie rzeczy dla pacjentów - mówi Piotr Skowroński, trener kadry snowboardowej w Polsce. - Widać, że zależy klinice, żeby chorym wykonać badanie szybko i dokładnie.
Skowroński jako sportowiec chwali, że obraz z prześwietlenia pacjent dostaje ma płytce w postaci pliku cyfrowego, co znacznie ułatwia konsultacje lekarskie. - Można wynik przesyłać e-mailem i nie trzeba specjalnie jechać z nimi na przykład do Warszawy.
Konkurs fotograficzny "Mamo, tato, zrób mi portret". Weź udział i zgarnij nagrody!
Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!
Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!