- Zasadnicza służba wojskowa została w 2009 roku zawieszona. To nie zmienia jednak faktu, że zgodnie z przepisami każdy obywatel musi stawić się na komisji lekarskiej, która ma orzec jego przydatność do służby - mówi podpułkownik Paweł Wójcik, wojskowy komendant uzupełnień w Nowym Targu. - Młodzi ludzi muszą na komisji się stawić, ale nie oznacza to, że dostaną bilet do wojska. Wizyta nie jest jednoznaczna z powołaniem do służby.
Podpułkownik zaznacza, że dawniej młodzi ludzi unikały służby. Obecnie wojsko ma bardzo szeroką ofertę dla młodych ludzi. - Dzisiaj nie ma już czego unikać. Służba wojskowa ma wiele form ochotniczych, ale także można starać się o służbę zawodową. Mamy również ofertę dla maturzystów i szeroką gamę studiów na uczelniach wojskowych - zaznacza Paweł Wójcik.
Wojsko namawia także młodych, którzy stawiają się na komisji, że jeśli nie będą chcieli zostać żołnierzami zawodowymi, zawsze mogą wstąpić do Terytorialna Służba Wojskowa. - Osoba rozwija swoje pasje cywilne, pracuje zawodowo, ale przeszła przeszkolenie wojskowe podstawowe, a potem raz w miesiącu rozwija swoje przeszkolenie bojowe - zaznacza podpułkownik.
Dla powiatu tatrzańskiego siedzibą komisji wojskowej jest budynek Nauczycielskiego Centrum Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnego na Ciągłówce w Zakopanem.
ZOBACZ KONIECZNIE