FLESZ - Omikron – na te objawy musisz szczególnie uważać

Święta Bożego Narodzenia zdecydowanie będą białe. Przynajmniej pod Giewontem. Od kilku dni w Zakopanem i okolicach intensywnie pada śnieg. Tak samo było w nocy z poniedziałku na wtorek. W nocy spadło w Zakopanem kilkanaście centymetrów śniegu. Kto rano wstał, pierwsze co musiał zrobić, to chwycić za łopatę do śniegu.
W Zakopanem leży już ponad 25 cm śniegu. W Tatrach z kolei o wiele więcej. W poniedziałek IMGW podawało, że na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi 70 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - 80 cm. Można się spodziewać, że po nocnych opadach tego śniegu znacznie przybędzie.
Zimowa aura daje się we znaki zwłaszcza kierowcom. Od poniedziałku warunki na drogach w regionie są bardzo trudne. Jezdnie albo są białe, albo pokryte błotem pośniegowym. Jest bardzo ślisko i niebezpiecznie. Zwłaszcza na podjazdach. Poruszanie się w takich warunkach wymaga nie tylko zimowych opon, ale i umiejętności jazdy w zimowych warunkach.
Niebezpiecznie jest także w Tatrach. W górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - Nieregularnie rozłożona pokrywa śnieżna może tworzyć pułapki w postaci miejsc niebezpiecznych (śnieg nawiany wiatrem), blisko sąsiadujących z miejscami bezpiecznymi (wywianymi). Świeży opad śniegu z wiatrem utworzył spore zaspy zwłaszcza w żlebach, depresjach, zagłębieniach oraz pod ścianami i w pobliżu grani, tam należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zagrożenie może być wyższe - ostrzegają ratownicy TOPR.
- Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu i w wielu miejscach występują głębokie zaspy, utworzone przez wiatr. Większość szlaków powyżej górnej granicy lasu jest nieprzetarta i ich przebieg jest niewidoczny. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Poruszanie się w warunkach zimowych w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnościami posługiwania się nim. Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również zalega świeży śnieg. Szlaki dojściowe do niżej położonych schronisk są na ogół dobrze przedeptane. Miejscami może być ślisko - informuje Tatrzański Park Narodowy. - Warunki dla turystów narciarskich (skiturowców) są bardzo trudne powyżej schronisk. Miejscami śnieg na trasach i szlakach jest wywiany i wystają kamienie - dodają przyrodnicy.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]