Karta mieszkańców to oferta, która funkcjonuje już w wielu miastach w Polsce. W Krakowie to Karta Krakowska, dzięki której mieszkańcy mogą uzyskać korzystniejsze ceny np. biletów na komunikację miejską. W Małopolsce karta mieszkańca działa także w Nowym Sączu – to tzw. Karta Nowosądeczanina. Dzięki niej mieszkańcy są uprawnieni np. do 90 minut bezpłatnego parkowania jeden raz dziennie w Strefie Płatnego Parkowania, czy zniżki w opłatach za bilety wstępu na basen Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu. Dodatkowo można uzyskać zniżki także korzystając z usług prywatnych firm, które dodały swoje oferty do karty.
Teraz taka karta pojawi się pod Giewontem. - Projekt Zakopiańskiej Karty Mieszkańca to element polityki społecznej i promocyjnej miasta mający na celu wprowadzenie oferty specjalnej skierowanej do mieszkańców, którzy są zameldowani lub rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych ze wskazaniem Zakopanego jako miejsca swojego zamieszkania. W ramach projektu mieszkańcy będą mogli korzystać ze zniżek i ulg oferowanych przez Partnerów Zakopiańskiej Karty Mieszkańca - informuje zakopiański urząd miasta.
Karta jeszcze ni weszła w życie. Urząd miasta rozpoczął jednak proces przyjmowanie zgłoszeń od mieszkańców. Aby zdobyć kartę, należy wypełnić formularz na stronie karta.zakopane.eu. Wniosek można złożyć także w formie papierowej w urzędzie miasta. Karta wydawana jest bezpłatnie. Obowiązywać zacznie od 1 sierpnia 2023 roku.
Urząd miasta zapowiada, że posiadacze karty będą mogli skorzystać ze zniżek i ulg w miejskich instytucjach kultury, czy na basenach należących do spółki Polskie Tatry. Mają być także zniżki w prywatnych firmach, które dołączą do projektu.
Na razie pewne jest to, że od 1 sierpnia posiadaczy karty mieszkańcy nie obejmą podwyżki na parkingach w Strefie Płatnego Parkowania administrowanej przez miasto Zakopane. Dodatkowo mieszkańcy zyskają do 30 minut postoju dziennie za darmo.
Słynny neon "PKP Zakopane" powrócił. Znów będzie witał turys...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]