https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopiański Festiwal Literacki. Spotkania z literaturą pod Giewontem rozpoczęte

Łukasz Bobek
Wideo
od 16 lat
Spotkania z Natalią de Barbaro, Joanną Gromek-Illg oraz Izą Klementowską były głównymi punktami pierwszego dnia Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Wydarzenie w tym roku odbywa się w nowym miejscu na kulturalnej mapie Zakopanego – w mediatece w Stacji Kultura.

W tym roku ZFL odbywa się już po raz ósmy. Przez poprzednie edycja zdołał zbudować sobie renomę i grono wiernych bywalców. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „CzytajMY”.

- Cieszę się, że takie pomysł powstał i teraz mamy możliwość w nowej mediatece uczestniczyć w kolejnej edycji tego festiwalu – mówił Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. - Pod Tatry warto przyjeżdżać po to, by chodzić po górach, skorzystać z atrakcji w mieście, ale i odpocząć z książką.

W tym roku przypada 90-lecie nadania praw miejskich Zakopanemu. Dlatego też twórcy festiwalu postanowili zaprosić na festiwal autorów, których proponowali sami mieszkańcy.

- Odpowiedzią na to są niektóre zaproszenia skierowane do pisarzy. Chodzi m.in. o Izę Klementowską, autorkę książki „Cztery strony drzewa”. Zaprosiliśmy także Natalię de Barbaro, autorkę bestsellerowych książek, takich jak „Czuła przewodniczka” czy „Przędza”. Pojawi się u nas także Katarzyny Kubisiowska – autorka książki „Się żyje. Kora”. Ta znana piosenkarka też była poniekąd związana z Zakopanem. Bo przecież tutaj jej pierwszy mąż – Marek Jackowski mieszkał, prowadził galerię sztuki. Jest też pochowany w Zakopanem. Myślę, że jak co roku dużym zainteresowaniem będzie się cieszył panel "Na tatrzańskim szlaku literatury", podczas którego poznamy książki nominowane do nagrody literackiej i te, które zakwalifikowały się do nagrody za szczególne walory edytorsko-artystyczne – mówi Bożena Gąsienica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem, która jest organizatorem festiwalu.

W pierwszym dniu festiwalu odbyło się m.in. spotkanie z Izą Klementowską wokół książki „Cztery strony drzewa”. Rozmowę z autorką poprowadziła Agnieszka Szymaszek.

Uczestnicy mieli okazję także spotkać się z z Joanną Gromek-Illg wokół książki "Szymborska. Znaki szczególne". Rozmowę prowadził Łukasz Wojtusik. Przy okazji otwarta została także wystawę „Sto Lat! Wisława Szymborska”.

Na koniec Mediatekę - Stacja Kultura Zakopane odwiedziła Natalia de Barbaro i zabrała czytelników w podróż w najgłębsze zakamarki umysłu. Spotkanie z autorką książki "Czuła przewodniczkia Kobieca droga do siebie" oraz "Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności" cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Rozmowę prowadziła Agnieszka Jurczyńska-Kłosok.

Tegoroczny festiwal potrwa do niedzieli. Zakończy się galą w teatrze Witkacego, gdzie wręczona zostanie Nagroda Literacka Zakopanego.

Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie organizatora: www.literackifestiwal.zakopane.eu.

Po tym, jak na szlaku na Gubałówkę stanęła prywatna kasa, PTTK zdecydował się całkowicie zamknąć szlak

PTTK zamknęło szlak na Gubałówkę. Bo górale zaczęli pobierać...

od 16 lat
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska