W tym roku ZFL odbywa się już po raz ósmy. Przez poprzednie edycja zdołał zbudować sobie renomę i grono wiernych bywalców. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „CzytajMY”.
- Cieszę się, że takie pomysł powstał i teraz mamy możliwość w nowej mediatece uczestniczyć w kolejnej edycji tego festiwalu – mówił Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. - Pod Tatry warto przyjeżdżać po to, by chodzić po górach, skorzystać z atrakcji w mieście, ale i odpocząć z książką.
W tym roku przypada 90-lecie nadania praw miejskich Zakopanemu. Dlatego też twórcy festiwalu postanowili zaprosić na festiwal autorów, których proponowali sami mieszkańcy.
- Odpowiedzią na to są niektóre zaproszenia skierowane do pisarzy. Chodzi m.in. o Izę Klementowską, autorkę książki „Cztery strony drzewa”. Zaprosiliśmy także Natalię de Barbaro, autorkę bestsellerowych książek, takich jak „Czuła przewodniczka” czy „Przędza”. Pojawi się u nas także Katarzyny Kubisiowska – autorka książki „Się żyje. Kora”. Ta znana piosenkarka też była poniekąd związana z Zakopanem. Bo przecież tutaj jej pierwszy mąż – Marek Jackowski mieszkał, prowadził galerię sztuki. Jest też pochowany w Zakopanem. Myślę, że jak co roku dużym zainteresowaniem będzie się cieszył panel "Na tatrzańskim szlaku literatury", podczas którego poznamy książki nominowane do nagrody literackiej i te, które zakwalifikowały się do nagrody za szczególne walory edytorsko-artystyczne – mówi Bożena Gąsienica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem, która jest organizatorem festiwalu.
W pierwszym dniu festiwalu odbyło się m.in. spotkanie z Izą Klementowską wokół książki „Cztery strony drzewa”. Rozmowę z autorką poprowadziła Agnieszka Szymaszek.
Uczestnicy mieli okazję także spotkać się z z Joanną Gromek-Illg wokół książki "Szymborska. Znaki szczególne". Rozmowę prowadził Łukasz Wojtusik. Przy okazji otwarta została także wystawę „Sto Lat! Wisława Szymborska”.
Na koniec Mediatekę - Stacja Kultura Zakopane odwiedziła Natalia de Barbaro i zabrała czytelników w podróż w najgłębsze zakamarki umysłu. Spotkanie z autorką książki "Czuła przewodniczkia Kobieca droga do siebie" oraz "Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności" cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Rozmowę prowadziła Agnieszka Jurczyńska-Kłosok.
Tegoroczny festiwal potrwa do niedzieli. Zakończy się galą w teatrze Witkacego, gdzie wręczona zostanie Nagroda Literacka Zakopanego.
Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie organizatora: www.literackifestiwal.zakopane.eu.
PTTK zamknęło szlak na Gubałówkę. Bo górale zaczęli pobierać...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]