https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zalesie: Muzeum Piotra Kwita istnieje już wirtualnie

Dorota Dziedzic
Wizualizacja: przyszłe muzeum ma łączyć nowoczesność z tradycyjną architekturą
Wizualizacja: przyszłe muzeum ma łączyć nowoczesność z tradycyjną architekturą archiwum Hanny Pietras
Skonkretyzował się kształt Muzeum Piotra Kwita w Zalesiu. Projekt przygotowała łódzka architekt Hanna Pietras z zespołem. Obiekt ma prostą formę w kształcie litery L. Trzy kondygnacje liczą łącznie 650 mkw. Zarówno piwnica, jak i poddasze są w pełni funkcjonalne.

- Marzyłam o zaprojektowaniu tego muzeum - mówi Hanna Pietras. - Drewniana elewacja i betonowy dach to symbol połączenia nowoczesności i tradycji.

Artyści z grupy fabs, realizujący przedsięwzięcie, chcą wykorzystać najnowsze technologie. W muzeum ma się znaleźć system interaktywnej informacji turystycznej, sala projekcyjna z możliwością przekształcenia w kinową na 60 osób i wiele narzędzi multimedialnych, w tym sprzęt do projekcji 3D, który "przeniesie" zwiedzających w świat obrazów ludowego malarza. W budynku zaplanowano też kawiarenkę i sklep internetowy, w którym będzie można nabyć m.in. zabawki edukacyjne.

Pomysłodawca muzeum Małgorzata Sidor chce, aby prezentowało ono także prace artystów współczesnych i stało się znaczącym ośrodkiem edukacyjno-kulturalnym na turystycznej mapie regionu.

Wójt Kamienicy Władysław Sadowski widzi w nowej placówce szansę na promocję dla całej gminy. Jako źródło finansowania inwestycji wskazuje fundusze unijne. - Pieniądze powinny się znaleźć najprawdopodobniej w latach 2014-16. Obecnie środki unijne są na wyczerpaniu - zastrzega.

Gmina rozważa przeznaczenie pod muzeum działki przy starej szkole. Jedna z koncepcji zakłada stworzenie w jego pobliżu przedszkola.

Tak dawniej wyglądała droga Kraków - Tarnów [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska