https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Muszynie bije rekordy popularności. Tłumy turystów odwiedzają częściowo zrekonstruowany obiekt. Liczby mówią same za siebie

Joanna Mrozek
Zamek w Muszynie jest chętnie odwiedzany. Stał się kolejną atrakcją uzdrowiska
Zamek w Muszynie jest chętnie odwiedzany. Stał się kolejną atrakcją uzdrowiska Jan Golba FB
Częściowa rekonstrukcja obiektu, który został zburzony 300 lat temu, okazała się turystycznym strzałem w dziesiątkę. Warownia górująca nad miastem, przez kilka wieków była tylko ruiną porośniętą lasem i ukrytą na południowym krańcu pasma Koziejówki. Zamek w Muszynie zyskał miano jednej z największych atrakcji w regionie a tylko w lipcu odwiedziło go kilkadziesiąt osób.

Zamek w Muszynie hitem

- W lipcu br. muszyński zamek odwiedziło ponad 20 tys. osób. Nie ma wątpliwości, że to jedna z kilku najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Muszynie - informuje Jan Golba, burmistrz Muszyny i zaprasza do uzdrowiska.

Na każdym z pięter można zapoznać się z dziejami Muszyny a także legendami dotyczącymi zamku czy też samej Muszyny. Z ostatniego piętra baszty rozpościera się natomiast panorama na miasto i daje nam wyobrażenie, dlaczego właśnie to miejsce wybrano na lokalizację strażnicy.

W południowej części fortecy, w miejscu dawnej, letniej rezydencji biskupów Krakowskich znajduje się sala wystawiennicza, a na jej dachu taras widokowy. Forteca na wzgórzu oferuje niesamowite widoki na miasto i płynącą meandrami rzekę Poprad. Zamek w Muszynie w prestiżowym plebiscycie National Geographic Traveler został uznany za Cud Polski 2024.

Prace nie należały do łatwych

Prace przy częściowej rekonstrukcji zamku trwały ponad trzy. Jednak już od lat trwały poszukiwania dokumentów, świadczących o tym jak wyglądał. Do czasów współczesnych nie zachowały się plany, ryciny, obrazy czy też inne materiały źródłowe, które jednoznacznie określałyby pierwotny wygląd zamku. Zachowały się jedynie materiały źródłowe wtórne lub też ryciny. Ostateczną podstawą przyjętych rozwiązań architektonicznych stał się szereg badań archeologicznych i archeologiczno-architektonicznych.

Formie niemal ruiny utrzymywał się do października 2020 r. kiedy rozpoczęto prace terenowe nad nadaniem zamkowi formy architektonicznej i odbudowy części brakujących murów i obiektów. Zadania podjęła się firma Przedsiębiorstwo Budowlane „BUDMEX”.

Było to zadanie bardzo wymagające pod względem logistycznym. Lokalizacja zamku w trudno dostępnym wzgórzu wymusiła na wykonawcy dostarczanie surowców w ograniczonym zakresie niż ma to miejsce na zwykłych placach budowy. Kamienie, z których wybudowano wieżę kruszono na dziedzińcu i sukcesywnie wznoszono zamek, kawałek po kawałku.

Wartość prac związanych z pracami na zamku w Muszynie w latach 2019-2023 łącznie wyniosła blisko 13,5 mln złotych. Z czego z budżetu gminy zostało wydane zaledwie 22% tej kwoty. Pozostałe fundusze udało się pozyskać ze środków zewnętrznych pochodzących z Funduszy Unijnych i dotacji rządowych, a także Stowarzyszenia Klucz Muszyński w Muszynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska