FLESZ - Która praca skraca życie?
Już teraz ruiny średniowiecznego zamku górujące nad Muszyną są atrakcją uzdrowiska. Często odwiedzają je turyści, których do małopolskiego miasteczka przyciągają m.in. lecznicze wody mineralne i ogrody tematyczne. Zamek, który miał bronić granicy, nadzorować spław i przewóz towarów oraz pełnić rolę komory celnej, zbudowano tu za panowania Kazimierza Wielkiego. Z badań archeologicznych wynika, że pierwszym obiektem wznoszącym się na najwyższym szczycie pasma Koziejówka był drewniany gródek z XI wieku, zaś trzy stulecia później gródek został wzmocniony kamieniami i częściowo obmurowany. Zamek powstał około 1390 roku na niższym ze szczytów pasma. W pierwszym okresie istnienia biskupiego „Państwa Muszyńskiego” rezydował w nim także starosta.
Już od kilku miesięcy było wiadomo, że ten jeden z ciekawszych zabytków zostanie częściowo zrekonstruowany. Uzdrowisko uzyskało bardzo wysokie dofinansowanie na częściową rekonstrukcję zamku w ramach Intereg Europa. Wspólnie ze słowackim Sabinovem przygotowała projekt, którego celem jest wzmacnianie dziedzictwa kulturowego pogranicza. Najważniejszym zadaniem jest odnowa i modernizacja dwóch obiektów: ruin zamku w Muszynie oraz fortyfikacji miejskich w słowackim Sabinovie. Małopolska gmina dostała na ten cel 8 mln zł. Liczono, że prace rozpoczną się początkiem tego roku, ale pierwsze przetargi nie dały rezultatu, bo oferty były dużo droższe, a gmina nie miała wolnych środków, aby dopłacić więcej niż 15-proc. wkład własny. Dodatkowo Muszyna z własnych pieniędzy prowadzi od lat prace archeologiczne na zamkowym dziedzińcu.
Muszyna. Wojtek i Agnieszka, bohaterowie programu TVN „Ślub ...
W tym tygodniu udało się wyłonić wykonawcę prac na muszyńskim zamku. To Przedsiębiorstwo Budowlane Budmex Barcice Pawła Cieślickiego.
- Firma spełniła wszystkie warunki, również kiedy została wezwana do uzupełnienia dokumentów. Już w tym roku rozpoczną się prace, a wykonawca ma na wykonanie 1,5 roku – zaznacza Jan Golba, burmistrz Muszyny.
Zgodnie z planem przygotowanym pod okiem archeologów i konserwatora zabytków przebudowana zostanie wieża-baszta. Powstanie kamienica zamku z tarasem widokowy, z którego będzie można podziwiać piękną panoramę miasta i dzielnicę uzdrowiskową Zapopradzie. Na parterze kamienicy znajdzie się sala wystawiennicza dla turystów lub pomieszczenie gospodarcze. W planach ujęto także odbudowę studni na zamku, o której można usłyszeć w legendach traktujących o muszyńskiej fortyfikacji.
- To są potężne prace, zarówno modernizacyjne, jak podbudowa pod mury, zmiana układu pomieszczeń, które będą przeznaczone na cele muzealne, ale również użytkowe. Podniesiona zostanie wieża i powstanie most wiszący. Wiemy doskonale, że nie mamy dokumentów, które mówiłyby jak dokładnie zamek wyglądał. Są tylko dokumenty wtórne, czyli jakieś szkice i obrazy. Co nie znaczy, że architekci i archeolodzy nie wiedzą jak wyglądały w tym rejonie zamki. Tak więc uda się go odtworzyć z dużą dozą prawdopodobieństwa - dodaje Jan Golba.
Po rekonstrukcji zamku turyście będą mogli również podziwiać piękne krajobrazy z tarasu widokowego, a w powstałej w podziemiach kawiarni odpocząć przy filiżance kawy, czy herbaty. Natomiast w pomieszczeniach muzealnych znajdą się pamiątki związane z historią Muszyny.
