Częściowo zrekonstruowany średniowieczny zamek w Muszynie, mimo że otwarty został dopiero 30 września, to okazał się hitem tegorocznego sezonu turystycznego. Nową atrakcję uzdrowiska, której rozbudowa trwała trzy lata i kosztowała gminę aż 13 mln zł, odwiedziły tysiące.
- Dokładne dane, z okresu od kiedy wprowadzono bilety, poznamy w przyszłym tygodniu. Ale już wiemy, że każdego dnia zamkowe wzgórze odwiedza około 500 osób, czasem nawet tysiąc – podkreśla Arkadiusz Cycoń z Referatu Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.
Bywały też dni, zwłaszcza weekendy, kiedy liczba ta wzrastała do nawet 5 tysięcy osób. Zamkowe wzgórze przyciąga m.in. dzięki tarasowi widokowemu oraz baszcie, z których można podziwić panoramę uzdrowiska z różnych stron, a także pomieszczeniom muzealnym. Wycieczka na zamek to doskonała okazja, by poznać historię nie tylko warowni, ale też uzdrowiska i licznych legen z nimi związanych. To jednak ostatnie dni na pełne zwiedzanie zamku bowiem w niedzielę, 19 listopada, oficjalnie zostanie zakończony sezon plenerowy na zamku w Muszynie.
-Przygotowaliśmy specjalną grę terenową o tytuł „Zdobywcy Zamkowej Wieży”. Aby wziąć w niej udział należy najpierw skierować swoje kroki do Centrum Informacji Turystycznej, która znajduje się w Ratuszu na płycie rynku – dodaje Cycoń. - Stamtąd należy odebrać specjalne certyfikaty, na których będą gromadzone pieczęcie z wyznawczych miejsc oraz wskazówki. Po wypełnieniu zadań należy okazać swoją kartę strażnikom zamku. To oni będą wręczać nagrody.
Certyfikaty będzie można pobierać z Ratusza od godz. 10 do 15. Natomiast grę trzeba zakończyć na zamku przed godz. 16. Po tym czasie nie zdobędzie się już tytułu.
Natomiast od 20 listopada zamek będzie zamknięty, ale nie do końca. Do wiosny będzie można wejść na wzgórze zamkowe i korzystać jedynie z dziedzińca oraz dolnego tarasu widokowego. Sale wystawiennicze oraz baszta będą niedostępne aż do wiosny.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
Leśnicy z całego kraju zjechali się do Starego Sącza. Świętują 100-lecie Lasów Państwowych
