https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd województwa przyjął uchwałę antysmogową

Piotr Ogórek
fot. Anna Kaczmarz
Zarząd województwa przyjął uchwałę anstysmogową, która m.in. zakazuje od lipca przyszłego roku palenia mułem węglowych oraz drewnem o dużej wilgotności. Teraz uchwała będzie konsultowana, a Sejmik województwa zajmie się nią w styczniu.

- Zarząd przyjął projekt ustawy antysmogowej, które reguluje spalanie w małych instalacjach w całej Małopolsce, poza Krakowem, który ma swoją uchwałę. Rozpoczynamy konsultacje, które potrwają do 9 stycznia. Czekamy na opinie i uwagi od mieszkańców, samorządów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych – powiedział marszałek Jacek Krupa.

Marszałek zwrócił zwrócił uwagę, że normy powietrza w całej Małopolsce są przekraczane o kilkadziesiąt czy kilkaset procent, czego przykłady mieliśmy w ostatnich dniach. Dlatego uchwała jest potrzebna dla całego województwa.

- Do końca 2022 roku chcemy w Małopolsce wyeliminować piece pozaklasowe, niespełniające żadnych norm – zaznacza Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa.

Projekt uchwały przyjętej przez Zarząd Województwa zakłada, że od 1 lipca przyszłego roku w przydomowych piecach nie będzie można palić mułem węglowym oraz drewnem, którego wilgotność przekracza 20 procent.

Od tego samego okresu w nowo powstających budynkach nie będzie można używać kotłów niespełniających ekologicznych norm unijnych. To tzw. wymagania ekoprojektu. Zgodnie z nimi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Od 2020 roku kotły, które nie spełniają norm ekoprojektu, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie UE.

Teraz projekt uchwały będzie konsultowany do 7 stycznia. Radni wojewódzcy zajmą się nim na pierwszej styczniowej sesji Sejmiku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pik
a smród z śląska dalej powoduje zgony w Krakowie
b
byk
na śląsk do strefy uzdrowiskowej w zawierciu albo w sosnowcu gdzie smród jak piszą na ich portalach jest nie do wytrzymania ..... a nie wymyślaj jakiś teorii
*
Problem nasilenia smogu w Krakowie w okresie jesienno-zimowym jest wynikiem obniżania się temperatury punktu rosy co powoduje powstawanie mgieł (H2O), które wyłapują pył tworząc smog. I tyle w tym temacie.
*
Od ograniczania emisji pyłów są filtry a nie piece. To jest problem techniczny i dlatego o nim powinni wypowiadać się specjaliści od spalania i pieców a nie ekolodzy, którzy mają blade pojęcie w tym temacie. Przykład? Kto spala drewno o wilgotności powyżej 20%? Takiego drewna nie da się spalać.
j
ja
smród jest, ale może mieć całkiem inny kształt niż ten wywróżony... i mogę się założyć, że ma
j
ja
tłumaczę jak dla idioty bez podstawówki: jest wiatr zachodni jest marne powietrze. Nie ma wiatru jest coraz gorsze z minuty na minutę. NIE nawiewa do niecki bez wiatru! Jak znowu jest wiatr zachodni, to się trochę poprawia, a nie pogarsza.
n
nie dla węgla
krety z zachodniej małopolski zakazac pali węglem i jego pochodnymi
T
Tybi
Jak zamkna Łeg i Skawine to z czego bedzie pochodzic ciepło do miejsciej sieci ogrzewania idioto
ś
św.NH
Zamknąć hutę łęg i Skawinę oraz ruch aucisków, każdy z obrzeża miasta do pociągu albo pieszką.
b
byk
jak w temacie
x
xyz
i jak nawieje to nie ma gdzie wywiać przy bezwietrznej pogodzie to chyba oczywiste. Poza tym naprawdę jak się chcą zasmradzać na śląsku to nikt o to nie ma pretensji !!! byle nie szkodzili innym
r
rseg
to musieli z pewnością wymyślić hamerykańscy prawnicy :D a niby jak stwierdzają że przejrzystość dymu wynosi 71 albo 69%? A nieprzejrzysty dym składający się np. z pary wodnej to niby smród? Tak w ogóle to rozwiązania rodem z USA nie zawsze są genialne, w ujęciu ogólnym USA to najbardziej smrodząca gospodarka świata.
`fgb
bo im się nie chce, i nie potrafią. Oni potrafią tylko wprowadzać nowe ustawy i zakazy, w tym są świetni bo to jest proste jak konstrukcja cepa. Wystarczy wynająć prawników i tyle. Kontrole są już poza zakresem ich możliwości umysłowych.
g
gbd
pozwalają na zabudowę zieleni blokami kilkunastopiętrowymi, opracować planów zagospodarowania im się nie chce, zabudowują korytarze powietrzne, a jak powstają problemy to wprowadzają zakazy. TO JEST CHORE! Czemu ja, chcąc zapalić sobie w kominku, nie mogę tego zrobić bo ktoś inny pali śmieciami, a ktoś jeszcze inny dał pozwolenie na zabudowę miasta blokami na podstawie WZ-tek??? CO DALEJ? Mamy oddychać tlenem z puszki, zamiast autem jeździć na rowerze, ile jeszcze tych zakazów?? To jest prawdziwy powód do wychodzenia na ulicę i buntu, idioci naprawiają swoje błędy poprzez zakazywanie innym ludziom podstawowych czynności !!!! Najlepsze jest to że nic to nie da, bo kto będzie sprawdzał wilgotność spalanego drewna? To czysty idiotyzm, PRL to była ostoja rozsądku i rozwagi przy tym idiotyźmie który nam serwują te nietomne misie rządzące w Małopolsce.
m
mimi
Jeszcze trzeba egzekwować przepisy. Jeżeli kontrolowaliby czym ludzie się ogrzewają, to powietrze byłoby czystsze. Teraz mamy problemu z drewnem tylko z plastikiem, mdf-em i innymi odpadami, które ludzie wrzucają do pieców. Czekam, aż w Alwerni ktoś pomyśli o kontrolach, bo teraz nie ma czym tu oddychać.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska