Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się krakowskie filmowe święto dokumentu, animacji i krótkiej fabuły

Redakcja
63. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się od 28 maja do 4 czerwca
63. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się od 28 maja do 4 czerwca Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Niemal 190 filmów z całego świata, w tym przeszło 100 premier, ponad 200 seansów w kinach studyjnych złoży się na tegoroczną odsłonę Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 63. edycja odbędzie się od 28 maja do 4 czerwca w kinach i od 2 do 18 czerwca platformie KFF VOD. - Ponad dwudziestu selekcjonerów obejrzało ponad 2,5 tys. zgłoszonych filmów, by wybrać te, które pokażemy - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu.

Filmy tegorocznej odsłony zostaną zaprezentowane w czterech konkursach: trzech międzynarodowych - dokumentalnym, krótkometrażowym i DocFilmMusic oraz konkursie polskim oraz w licznych cyklach pozakonkursowych i pokazach specjalnych.

- To konkursy, do których wybieramy najnowsze filmy z całego świata, wiele z nich to premiery światowe - co świadczy także o prestiżu KFF - mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka programowa festiwalu.

Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości ponad 350 tys. złotych.

- Nagród będzie sporo, będą Złote Smoki i Lajkoniki, i Rogi, i Hejnały - jesteśmy konsekwentnie krakowscy - wymienia Krzysztof Gierat. - W sekcji krótkometrażowej konkurs polski przebiegnie w nowej odsłonie: przyznamy aż cztery Złote Lajkoniki i żadnych Srebrnych i Brązowych, ponieważ doszliśmy do wniosku, że każdy format jest tak różny od pozostałych, że musimy wyróżnić krótką fabułę, krótką animację, krótki dokument i dokument długi.

A najlepsze filmy wybierze jury, któremu w tegorocznej odsłonie przewodniczyć będą reżyser i scenarzysta Andrzej Fidyk (jury międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych), agent sprzedaży, założyciel firmy New Europe Film Sales Jan Naszewski (jury międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych), Leszek Dawid (jury międzynarodowego konkursu dokumentalnych filmów muzycznych), reżyserzy Jagoda Szelc oraz Maciej Cuske (jury konkursu polskiego).

- Laureatem nagrody Smok Smoków za wybitny wkład w rozwój światowego filmu animowanego został holenderski twórca Michael Dudok de Wit, znakomity autor filmów animowanych, ilustrator, zdobywca Oscara za film "Ojciec i córka" - dodaje Barbara Orlicz-Szczypuła. - Zaprezentujemy retrospektywę jego filmów, ale również odbędzie się master class, na którym będzie opowiadała, m.in. jak przełożyć kreatywność na język filmu.

Gościem specjalnym 63. edycji jest kinematografia hiszpańska. W ramach cyklu Fokus na Hiszpanię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne z Hiszpanii oraz program dla dzieci i młodzieży.

- Pomimo, że kino hiszpańskie jest w Polsce znane i popularne, nie znamy historii, o których opowiada hiszpański dokument, a są one zupełnie inne - dodaje dyrektorka programowa. - Cykl otworzy ostatni dokumentalny film Carlosa Saury.

Tegoroczny festiwal otworzy najnowszy film dokumentalny Margareth Olin - „Pieśni ziemi”. Reżyserka 30 lat temu opuściła rodzinny dom. Dziś odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami swych rodziców i przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Ceremonia otwarcia festiwalu odbędzie się w poniedziałek, 29 maja, o godz. 19.00 w kinie Kijów.

W tym roku - w specjalnej sekcji - pokazane zostaną także filmy, które nie zostały zakwalifikowane do konkursów. Po pandemicznej przerwie na KFF wraca także Festiwal Filmu Niemego - pierwszego dnia wyświetlony zostanie ukraiński filmu "Chleb" z muzyką na żywo duetu Chvost. Nie zabraknie także koncertów, wystąpią m.in. Jazz Band Młynarski-Masecki i Katarzyna Chlebny, która zaprezentuje swoje trzy muzyczne kreacje.

Jak co roku, w programie festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy dokumentalnych filmów naukowych, tematem 63. odsłony KFF będzie utopia, a inspiracją wiersz Wisławy Szymborskiej pod tym samym tytułem.

Gala zamknięcia Festiwalu i wręczenie nagród laureatom odbędzie się 3 czerwca w kinie Kijów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska