Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdewastowana najnowsza atrakcja Krakowa. Figurka Smok Turysta z urwanym rogiem

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
"Okaleczony" smok z Podgórza
"Okaleczony" smok z Podgórza Bogusław Świerzowski/krakow.pl
Nie upłynął jeszcze tydzień od montażu pierwszych elementów nowego, smoczego szlaku w Krakowie - a już ucierpiała jedna z rzeźb składających się na tę nową atrakcję turystyczną. Zdewastowana została figurka Smoka Turysty zainstalowana przy wejściu do parku Bednarskiego w Podgórzu. Odlaną z brązu figurkę smoka z aparatem fotograficznym ktoś pozbawił rogu.

Zdjęcia Smoka Turysty z dziurą w miejscu oderwanego rogu i informację o tym uszkodzeniu figurki przekazał magistrat w mediach społecznościowych.

"Brakuje słów. Ktoś był „odważny”, bo to tylko rzeźba smoka. Róg Smoka Turysty został już odnaleziony i wkrótce zostanie przymocowany" - poinformowali jednocześnie miejscy urzędnicy.

Przypomnijmy: co dopiero, 22 listopada w siedmiu punktach miasta rozpoczął się montaż figur smoczego szlaku. Jako pierwsze pojawiły się: Smok Geodeta, Smok Turysta, Smok Malarz, Smok z mapą, Smok z latawcem, Smok Filmowiec, Smok Wodny. Smoczy szlak jest realizacją projektów zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

"Wszyscy wiedzą, że legendarny smok miał słabość do naszego miasta. Nie jest też tajemnicą, że krakowianie również darzą wyjątkową sympatią różne przedstawienia tego potwora. Dlatego w ramach dwóch edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili projekty, dzięki którym smoka w Krakowie będzie można zobaczyć już nie tylko pod Wawelem" - wyjaśniali magistraccy urzędnicy.

Pomysłodawcami projektu smoczych figur w przestrzeni miasta są: Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Wykonanie rzeźb koordynował Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta. Zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna figury zostały przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ich autorami są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek. Montażem rzeźb zajmuje się Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Lokalizacje pierwszych smoków na nowym krakowskim szlaku to:

  • Smok Geodeta - przy al. Dembowskiego, w rejonie Szkoły Podstawowej nr 29
  • Smoka Turysta - przy parku Bednarskiego,
  • Smoka Malarz - przy pl. Axentowicza
  • Smok z mapą - przy parku Krakowskim
  • Smok z latawcem - przy parku Jordana
  • Smok Filmowiec - przy kinie Kijów
  • Smok Wodny - na placu Na Groblach.

Figurki zostaną połączone w trasę - każda z nich zostanie wyposażona w informację związaną z atrybutami smoka, które będą nawiązywały do historii i tradycji danego miejsca. Informacje te będą zawarte na tabliczkach z kodami QR oraz na miejskich stronach internetowych.

W przyszłym roku w przestrzeni miasta ma się pojawić dziesięć kolejnych, gotowych już figur smoków, również przygotowanych w ramach realizacji projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Będą to: Smok Sportowiec (skwer Zbigniewa Brzezińskiego), Smok z Metrem (ul. Kopernika, niedaleko kościoła św. Mikołaja), Smok z Literą K (skwer u zbiegu ul. Krakowskiej i ul. Rybaki), Smok Żołnierz CK (Rondo Mogilskie przy Bastionie V Lubicz – Twierdzy Kraków), Smok Lekarz (ul. Kopernika 40, przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ), Smok Astronom (ul. Kopernika 27, przed wejściem do Ogrodu Botanicznego), Smok Lajkonik (skwer Konika Zwierzynieckiego), Smok „Emausowy” (ul. Kościuszki), Smok Fotograf (ul. Rakowicka 22A), Smok Romantyk (przy kładce o. Bernatka).

Koszt przygotowania figur, które są już rozmieszczane w przestrzeni miasta, wyniósł 298 tys. zł, a koszt kolejnych dziesięciu, które czekają na montaż w przyszłym roku - 334 tys. złotych. Przygotowanie dokumentacji projektowej, wykonanie granitowych postumentów oraz montaż siedmiu smoków to koszt ok. 155 tys. zł. Na wykonanie postumentów i montaż dziecięciu smoków w przyszłym roku, planowane jest zabezpieczenie środków w budżecie miasta w wysokości 150 tys. złotych.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska