Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia Limanowska. Skakano tu na nartach już w latach 30. Wyjątkowe zdjęcia

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Archiwum "Mszana Dolna na starych fotografiach"
Na profilu "Mszana Dolna na starych fotografiach" w mediach społecznościowych, niejako w odpowiedzi na brązowy medal wywalczony przez naszego skoczka Dawida Kubackiego na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, pojawiło się wyjątkowe zdjęcie sprzed kilkudziesięciu lat, na którym znajdują się narciarze, uczestnicy obozu na "Pańskim".

W tle za sportowcami wyposażonymi w drewniane narty i kostiumy bardziej przypominające swoim wyglądem stroje galowe, znajduje się kościół parafialny i góra Lubogoszcz.

Jak można dowiedzieć się z wpisu autorstwa administratora Michała Wójcika, umieszczonego obok tej pokolorowanej cyfrowo fotografii, skoki narciarskie uprawiano w Mszanie Dolnej już w okresie międzywojennym.

– Narciarstwo w Mszanie i okolicach posiada bogate tradycje – przyznaje w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Michał Wójcik.

– Nie znam autora i właściciela tej fotografii, pochodzi ona ze zbiorów Miejskiej Biblioteki w Mszanie. Ciężko też kogoś na niej rozpoznać. Więcej wniosków pozwala za to wyciągnąć miejsce zapisane na zdjęciu. Były to grunty należące do obszaru dworskiego. Widać przedwojenną zabudowę Mszany Dolnej, a sam kościół miał wtedy ledwie ok. 30 lat – dodaje nasz rozmówca.

Warto dodać, że w tym roku ukaże się książkowa publikacja Michała Wójcika traktująca o historii mszańskiego sportu.

Czesław Szynalik, pomysłodawca akcji Odkryj Beskid Wyspowy, przypomina, że w leżącej nieopodal Mszany Rabce-Zdrój i okolicznych miejscowościach nie brakowało skoczni narciarskich.

- Tych obiektów było bardzo dużo. W Rabce odbywały się zawody, w których skakał obecny prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner. Była to bardzo popularna dyscyplina, ale warto pamiętać, że wtedy skocznie były niewielkich rozmiarów - opowiada.

Jak wynika z wpisu na stronie "Mszana Dolna na starych fotografiach" w latach 30. na Grunwaldzie zbudowano pierwszą skocznię narciarską umożliwiającą oddanie skoku na odległość 22 metrów, co budziło wtedy wielkie sportowe uznanie. Jeden z internautów pod postem zamieścił również wpis, z którego wynika, że skocznia istniała jeszcze przez długi czas, a jej rozbiórka odbyła się w latach 50. i 60. Powodem takiej decyzji miał być zły stan obiektu, który wykonano z drewnianych belek. Obok skoczni znajdował się mały kamieniołom.

Grono najlepszych skoczków stanowili wówczas W. Łazowski i S. Sadowy. Mszańskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" zostało założone w 1904 roku. Wielu jego członków, prócz skoków, uprawiało również narciarstwo zjazdowe oraz inne dyscypliny.

Sportowa Mszana tamtych lat

Gniazdo "Sokoła" poza gimnastyką i wychowaniem fizycznym rozwijało także działalność kulturalną i patriotyczną. Przejawem jego aktywności było m.in. zorganizowanie w 1910 roku obchodów 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

- W okresie międzywojennym na zboczu góry Lubogoszcz (968 m n.p.m.) zorganizowano bazę dla popularnej organizacji YMCA (Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej), a na pobliskiej Śnieżnicy (1006 m n.p.m.) bazę dla kolonii letniej Sodalicji Mariańskiej Uczniów Szkół Średnich - informuje Michał Wójcik, bazując na informacjach zawartych w książce "Dziedzictwo sportowe miasta Mszana Dolna", która ma się ukazać w tym roku.

W latach 20. dużą popularność zdobywały obozy przysposobienia wojskowego. Jeden z nich, organizowany przez Legię Akademicką, odbył się w 1926 roku na Zarabiu (zachodnia część Mszany Dolnej). Zorganizowano wówczas liczne konkurencje sportowe, m.in. w skoku wzwyż, skoku w dal, szermierki czy biegów przełajowych.

Mszana Dolna jeszcze w okresie galicyjskim była popularnym miejscem wypoczynku nad rzeką Rabą. Liczba gości wzrosła od około 400 przed I. wojną światową, do nawet 2,5 tysiąca w latach 30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska