https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia Limanowska. Skakano tu na nartach już w latach 30. Wyjątkowe zdjęcia

Remigiusz Szurek
Archiwum "Mszana Dolna na starych fotografiach"
Na profilu "Mszana Dolna na starych fotografiach" w mediach społecznościowych, niejako w odpowiedzi na brązowy medal wywalczony przez naszego skoczka Dawida Kubackiego na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, pojawiło się wyjątkowe zdjęcie sprzed kilkudziesięciu lat, na którym znajdują się narciarze, uczestnicy obozu na "Pańskim".

W tle za sportowcami wyposażonymi w drewniane narty i kostiumy bardziej przypominające swoim wyglądem stroje galowe, znajduje się kościół parafialny i góra Lubogoszcz.

Jak można dowiedzieć się z wpisu autorstwa administratora Michała Wójcika, umieszczonego obok tej pokolorowanej cyfrowo fotografii, skoki narciarskie uprawiano w Mszanie Dolnej już w okresie międzywojennym.

– Narciarstwo w Mszanie i okolicach posiada bogate tradycje – przyznaje w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Michał Wójcik.

– Nie znam autora i właściciela tej fotografii, pochodzi ona ze zbiorów Miejskiej Biblioteki w Mszanie. Ciężko też kogoś na niej rozpoznać. Więcej wniosków pozwala za to wyciągnąć miejsce zapisane na zdjęciu. Były to grunty należące do obszaru dworskiego. Widać przedwojenną zabudowę Mszany Dolnej, a sam kościół miał wtedy ledwie ok. 30 lat – dodaje nasz rozmówca.

Warto dodać, że w tym roku ukaże się książkowa publikacja Michała Wójcika traktująca o historii mszańskiego sportu.

Czesław Szynalik, pomysłodawca akcji Odkryj Beskid Wyspowy, przypomina, że w leżącej nieopodal Mszany Rabce-Zdrój i okolicznych miejscowościach nie brakowało skoczni narciarskich.

- Tych obiektów było bardzo dużo. W Rabce odbywały się zawody, w których skakał obecny prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner. Była to bardzo popularna dyscyplina, ale warto pamiętać, że wtedy skocznie były niewielkich rozmiarów - opowiada.

Jak wynika z wpisu na stronie "Mszana Dolna na starych fotografiach" w latach 30. na Grunwaldzie zbudowano pierwszą skocznię narciarską umożliwiającą oddanie skoku na odległość 22 metrów, co budziło wtedy wielkie sportowe uznanie. Jeden z internautów pod postem zamieścił również wpis, z którego wynika, że skocznia istniała jeszcze przez długi czas, a jej rozbiórka odbyła się w latach 50. i 60. Powodem takiej decyzji miał być zły stan obiektu, który wykonano z drewnianych belek. Obok skoczni znajdował się mały kamieniołom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Grono najlepszych skoczków stanowili wówczas W. Łazowski i S. Sadowy. Mszańskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" zostało założone w 1904 roku. Wielu jego członków, prócz skoków, uprawiało również narciarstwo zjazdowe oraz inne dyscypliny.

Sportowa Mszana tamtych lat

Gniazdo "Sokoła" poza gimnastyką i wychowaniem fizycznym rozwijało także działalność kulturalną i patriotyczną. Przejawem jego aktywności było m.in. zorganizowanie w 1910 roku obchodów 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

- W okresie międzywojennym na zboczu góry Lubogoszcz (968 m n.p.m.) zorganizowano bazę dla popularnej organizacji YMCA (Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej), a na pobliskiej Śnieżnicy (1006 m n.p.m.) bazę dla kolonii letniej Sodalicji Mariańskiej Uczniów Szkół Średnich - informuje Michał Wójcik, bazując na informacjach zawartych w książce "Dziedzictwo sportowe miasta Mszana Dolna", która ma się ukazać w tym roku.

W latach 20. dużą popularność zdobywały obozy przysposobienia wojskowego. Jeden z nich, organizowany przez Legię Akademicką, odbył się w 1926 roku na Zarabiu (zachodnia część Mszany Dolnej). Zorganizowano wówczas liczne konkurencje sportowe, m.in. w skoku wzwyż, skoku w dal, szermierki czy biegów przełajowych.

Mszana Dolna jeszcze w okresie galicyjskim była popularnym miejscem wypoczynku nad rzeką Rabą. Liczba gości wzrosła od około 400 przed I. wojną światową, do nawet 2,5 tysiąca w latach 30.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska