Teraz wszyscy zjechali do sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej na wspólną modlitwę.
W czasie liturgii homilię wygłosił bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Rozpoczął ją od stwierdzenia, że każdy człowiek jest świątynią boga, a posługa egzorcysty jest skoncentrowana na wyprowadzaniu ludzi z niewoli.
Ważna jest ta świadomość, że to jest przejście, exodus, że jesteśmy zaproszeni, by jak Mojżesz towarzyszyć tym ludziom nieustannie i nie zrażać się - mówił biskup.
Kaznodzieja przypomniał, że „pierwszym kuszeniem diabła” jest zniszczenie tożsamości dziecka Bożego w człowieku, dlatego zadaniem egzorcysty jest również pomoc w nawiązaniu relacji z Duchem Świętym.
Niekoniecznie tym „biczem” jest od razu egzorcyzm, ale bez wątpienia on służy temu, by uporządkować wnętrze tej świątyni, żeby tę osobę przywrócić samej sobie - mówił.
Informacje o miejscach sprawowania ich posługi można uzyskać telefonicznie poprzez lokalną kurię, a także w parafiach.
Obecnie egzorcystą nazywa się w Kościele katolickim wyłącznie biskupa albo mianowanego przez niego kapłana, który posiada specjalny mandat do sprawowania egzorcyzmu uroczystego (inaczej: wielkiego). W praktyce oznacza to pozwolenie na wypędzanie demonów z osób opętanych i modlitwę nad osobami duchowo i fizycznie udręczonymi przez duchy nieczyste.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Lanckorona na zdjęciach sprzed lat. Czas zatrzymał się w miasteczku na wzgórzu?
- Oświęcim i okolice ponad 100 lat temu. Historia na archiwalnych fotografiach
- Andrychów. Co dzieje się w strefie aktywności gospodarczej?
- Odzyskanie niepodległości w 1918 roku - wydarzenia w Wadowicach
- Korki to zmora Wadowic! Miasto buduje nową drogę, według kierowców to wciąż za mało
