Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote Kule św. Mikołaja. Krakowska parafia z nietypowym pomysłem na dobroczynność

(MM)
Kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja Andrzej Banaś
Od 6 grudnia aż do 2 lutego można zostać naśladowcą św. Mikołaja, i to z dbałością o szczegóły: z pomocą złotych kul, które są atrybutem tego świętego. Zaczerpnięte z legendy, złote kule trafią do specjalnego kufra, który stanie w krakowskim kościele pw. św. Mikołaja. Każdy, kto chce zaangażować się w pomoc potrzebującym, będzie mógł zabrać do domu dowolną liczbę kul. W każdej z nich znajduje się propozycja wsparcia finansowego konkretnej instytucji.

FLESZ - Maseczki w miejscu pracy? To pracodawca decyduje

„Złote Kule św. Mikołaja” - taką nazwę nosi ta akcja, którą organizuje parafia św. Mikołaja w Krakowie wraz ze Wspólnotą Rodzin Karmelitańskich. Jej celem jest wsparcie domów opieki pomagających dzieciom niepełnosprawnym lub matkom spodziewającym się przyjścia na świat takiego dziecka.

Skąd pomysł na złote kule? Jak przypomina parafia, zanim św. Mikołaj został biskupem z długą brodą, jako młodzieniec odziedziczył ogromną fortunę po rodzicach. Postanowił, że posłuży mu ona do czynienia ludzi szczęśliwymi. Pewnego razu dowiedział się, że trzy panny z sąsiedztwa nie mogą wyjść za mąż, ponieważ nie mają odpowiedniego posagu. "Istniało realne niebezpieczeństwo, że panny skończą na ulicy. Wtedy wydarzyło się coś nadzwyczajnego. Mikołaj, wiele się nie namyślając, spakował trzy dość pokaźne złote kule i potajemnie, pod osłoną nocy, podrzucił każdej z panien niezwykły podarek. Kule były na tyle wartościowe, że każda z panien mogła dobrze wyjść za mąż, wnosząc pokaźny posag. Historia ta zapoczątkowała zwyczaj obdarowywania się prezentami w dniu wspomnienia św. Mikołaja" - podsumowuje krakowska parafia.

Każdy chętny do tego, by pójść w ślady Świętego Mikołaja, będzie mógł z krakowskiego kościoła pod jego wezwaniem (przy ul. Kopernika 9) zabrać jedną lub więcej przygotowanych złotych kul. W środku umieszczono propozycje wsparcia konkretnej instytucji. Dobrowolne datki będzie można przekazać za pośrednictwem przelewu prosto na konto takiej organizacji. Jak podkreślają organizatorzy akcji, datki nie muszą być ogromne, liczy się każda złotówka, a może to będzie 20-50 złotych? Sama złota kula z kufra św. Mikołaja może natomiast zamienić się w ozdobę na naszej domowej choince.

Złote kule można podarować także w formie wirtualnej, wpłacając na konto parafii dobrowolną ofiarę. Przelew należy zatytułować „Złote kule św. Mikołaja”. Dane do przelewu:

Numer konta parafii:
PeKaO S.A. III O/Kraków
58 1240 2294 1111 0000 3723 4113

Dla przelewów zagranicznych:
PL 58 1240 2294 1111 0000 3723 4113
Kod SWIFT: PKOPPLPW ; Kod SWIFT 11-znakowy: PKOPPLPWXXX

- W obliczu niepokojów społecznych, zamętu, jaki widzimy na ulicach królewskiego grodu Kraka i w wielu innych miejscowościach naszego kraju, w czasach kiedy zło nazywa się dobrem, a dobro złem, nie możemy pozostawać bierni. Trzeba działać i w dalszym ciągu nieść kaganek Bożej oświaty i nadziei na wzór św. Mikołaja - zaznacza ks. Michał Mroszczak, który pomaga w duszpasterstwie przy parafii. Dodaje, że do akcji dołącza m.in. parafia św. Krzyża, oo. karmelici z kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP oraz oo. jezuici z Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa.

- W pojedynkę możemy niewiele, ale razem jesteśmy w stanie zdziałać cuda! Złota kula niech zawiśnie jako ozdoba na tegorocznej choince. Niech będzie znakiem dobrego uczynku towarzyszącym nam przez cały Adwent i okres Świąt Bożego Narodzenia -

zachęca ksiądz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska