Podpułkownik Wojciech Narębski służył w 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii. To właśnie w jej składzie osobowym znalazł się niedźwiedź syryjski Wojtek.
Po wojnie, Narębski studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie uzyskał doktorat. Pracował w Muzeum Ziemi PAN w Krakowie.
Warto przypomnieć, że oprócz najwyższych państwowych polskich, włoskich i brytyjskich odznaczeń, prof. Narębski został uhonorowany w ubiegłym roku Orderem Uśmiechu.
Ekipa History Hiking odwiedziła 98-letniego podpułkownika Wojciecha Narębskiego, towarzysza broni słynnego niedźwiedzia Wojtka, który pomagał polskim żołnierzom m.in. pod Monte Cassino. Wypowiedzi profesora Narębskiego, który mieszkał w Krakowie, znalazły się w odcinku History Hiking o niedźwiedziu.
Podczas nagrania mimo wieku, prof. Narębskiemu dopisywało dobre samopoczucie i humor. Podczas wywiadu zaśpiewał fragment „Rigoletto” Giuseppe Verdiego.
Wojciechowi Narębskiemu powierzono opiekę nad niedźwiedziem Wojtkiem i wyszkolenie zwierzęcia na żołnierza. Niedźwiedź Wojtek jadał razem z żołnierzami, sypiał z nimi w namiotach. Był łagodnym zwierzęciem ufającym polskim żołnierzom, którzy wspominają, że Wojtek uwielbiał jazdę wojskowymi ciężarówkami, co wzbudzało sensację na drodze. Obserwując towarzyszy, nauczył się podnosić czterdziestopięciokilogramowe skrzynie z pociskami, które zanosił w pobliże stanowisk ogniowych. Po demobilizacji jednostki wojskowej, niedźwiedź trafił do ogrodu zoologicznego w Edynburgu.
Odcinek o niedźwiedziu Wojtku, w którym wystąpił prof. Wojciech Narębski, można obejrzeć na kanale History Hiking:
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II
