Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w budżecie obywatelskim Krakowa. Zadania dwuletnie i szkolny BO

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Budżet obywatelski Krakowa ma szansę rozbudować się o szkolny budżet obywatelski
Budżet obywatelski Krakowa ma szansę rozbudować się o szkolny budżet obywatelski Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Na środowej sesji rady miasta Krakowa radni mają się zająć aktualizacją regulaminu budżetu obywatelskiego (BO) Krakowa. Przewodniczący rady miasta Dominik Jaśkowiec złożył poprawkę, która zakłada, że zadania będzie można realizować w cyklu dwuletnim. Po ostatnich zmianach można było bowiem robić tylko zadania jednoroczne, co wykluczyło np. tworzenie parków w ramach BO. Z kolei radny Łukasz Wantuch chce powołania szkolnego budżetu obywatelskiego (SBO)

FLESZ - Najmłodsi wracają do szkół

Zaktualizowany regulamin BO precyzuje kwestie związane z zasadami głosowania, zgłaszania i realizacji zadań. Ustala podziała środków w BO na poziomie 70 proc. dla dzielnic i 30 proc. na zadania ogólnomiejskie.

Wśród poprawek zgłoszonych do projektu uchwały jest poprawka przewodniczącego rady miasta Dominika Jaśkowca, która zakłada, że zadania realizowane w ramach BO można przeprowadzić w cyklu jednorocznym lub dwuletnim. To spora zmiana, bo po ostatnich korektach BO wprowadzono zasadę jednoroczności. Oznacza ona, że zadania zwycięskie w danym roku, są realizowane w następnym. Tylko i wyłącznie. Wykluczyło to z BO większe projekty, np. większe zadania związane z zielenią.

Nie wiadomo jednak, czy dojdzie do głosowania nad poprawą i regulaminem BO, ponieważ radny Łukasz Wantuch chce odesłania projektu do prezydenta, aby do regulaminu BO wprowadzić szkolny budżet obywatelski ogólnomiejski. Radny chce, aby jego wartość wynosiła 15 proc. z całościowej puli ok. 35 mln zł przeznaczanej na krakowski BO. Byłoby to ok. 5,2 mln zł.

Pomysł na szkolny budżet obywatelski

- Celem zmiany jest odrodzenie i popularyzacja idei BO. W zeszłym roku zaledwie 399 osób zgłosiło projekty do BO, zarówno części ogólnomiejskiej jak i dzielnicowej. W Krakowie jest 18 dzielnic, więc średnia to 22 osoby na dzielnicę. Przypomnę, że w Krakowie w każdej dzielnicy (poza jedną) jest 21 radnych dzielnicowych. Frekwencja w wyborach była mniejsza niż 6 procent - mówi radny Wantuch.

W jego koncepcji SBO miałby uproszczoną formułę składnia projektów i głosowania, tak aby dzieci mogły składać i głosować oraz projekty w nim zawarte będą ograniczony wyłącznie do szkół (zarówno projekty "twarde" jak remont kuchni czy malowanie ścian jak i "miękkie", na przykład wycieczka szkolna).

- Nie zgłaszałem wcześniej tego projektu na Radzie BO, gdyż do powstania SKO kluczowa jest najpierw zgoda radnych na takie rozwiązanie. Jeżeli rada wyrazi zgodę, to w przyszłym tygodniu zostanie zorganizowane spotkanie z dyrektorami, radami rodziców i samymi dziećmi, gdzie zostaną wypracowane szczegółowe rozwiązania - mówi radny Wantuch.

Stworzenie SBO jego zdaniem pomoże aktywizować i odrodzić BO przez wykorzystanie entuzjazmu i energii dzieci. - Jeżeli ktoś zagłosuje w BO jako dziecko czy też złoży projekt, to będzie to robił całe życie. Dla nas, dorosłych, idea budżetu obywatelskiego nie jest nawet w pierwszej 100 najważniejszych rzeczy w życiu, świadczy o tym ilość osób, które zgłaszają projekty i głosują. Dla dzieci będzie to pierwsze głosowanie w życiu, pierwszy projekt zgłoszony wraz z kolegami, pierwsza kampania informacyjna. Super zabawa, ale połączona z ogromną wartością edukacyjną i społeczną. W ten sposób niejako "wychowujemy" przyszłe pokolenia, dla których budżet obywatelski będzie ogromną wartością - przekonuje Wantuch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska